Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wirtualna rzeczywistość zwiększa tolerancję na ból ostry i przewlekły, poprawia efekty leczenia - dowodzą badania zespołu pod kierunkiem prof. Luany Collocy

Wirtualna rzeczywistość może stanowić skuteczną metodę terapii bólu ostrego, przewlekłego oraz związanego z silnie przeżywanymi emocjami - dowodzą najnowsze badania naukowców Uniwersytetu Maryland w Baltimore, w Stanach Zjednoczonych. Zespół pod kierunkiem prof. Luany Collocy - jednej z najbardziej znanych i cenionych na świecie badaczek bólu i efektu "placebo" przeprowadził eksperymenty z udziałem osób przewlekle chorych. O badania z udziałem wirtualnej rzeczywistości oraz wyniki pytała Joanna Gąska podczas spotkania w Instytucie Psychologii UJ, gdzie prof. Colloca prezentowała swój wykład.

Prof.Luana Colloca, Pain and Translational Symptom Science w School of Nursing Uniwersytetu Maryland w Baltimore, prof. Przemysław Bąbel - dyrektor Instytutu Psychologii UJ, kierownik Zespołu Badania Bólu;

Jednym z  aspektów badań prof. Collocy jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w badaniach modulacji doznań bólowych. Technika VR umożliwia „umieszczenie” osoby doświadczającej bólu w interaktywnej rzeczywistości zaaranżowanej i kontrolowanej przez badacza. Dzięki zastosowaniu gogli VR, może on analizować wpływ poszczególnych elementów sytuacji, w której znajduje się osoba badana, na jej doznania bólowe oraz na ich zmiany. Wyniki tych badań wskazują, że VR może być skuteczną, nieinwazyjną metodą interwencji, pomocną w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego. 

Profesor Colloca bada ból z perspektywy psychofarmakologicznej, neurobiologicznej i behawioralnej.  Niejednokrotnie naukowcy ograniczają się do wąskiej specjalizacji. Tymczasem ból to zjawisko złożone i  bardzo subiektywne. Stad też tylko odpowiednio dobrane obrazy i dźwięki mogą stanowić skuteczną pomoc w terapii bólu i zwiększyć tolerancję na  nieprzyjemne bodźce.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce na ból przewlekły cierpi 27 proc. dorosłych  czyli  8,5 mln osób. Jedna piąta z nich deklaruje, że nie byłaby w stanie tolerować silniejszego bólu. To dane z raportu opracowanego przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu i Fundację Eksperci dla Zdrowia w ramach kampanii „Nie musi boleć!”.

Launa Colloca jest profesorem w ośrodku Pain and Translational Symptom Science w School of Nursing Uniwersytetu Marylandu w Baltimore, gdzie nadzoruje program staży podoktorskich. Należy do International Association for the Study of Pain i  grupy ds. bólu i placebo. Naukowczyni przyjechała do Polski na zaproszenie Zespołu Badania Bólu, którym kieruje prof. Przemysław Bąbel. 

Launa Colloca jest profesorem w ośrodku Pain and Translational Symptom Science w School of Nursing Uniwersytetu Marylandu w Baltimore, gdzie również nadzoruje program staży podoktorskich. Należy do International Association for the Study of Pain, w którym kieruje grupą ds. bólu i placebo.
Tematy:
Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię