W ten szczególny DZIEŃ PAMIĘCI przemierzamy chrześcijańskie nekropolie zadając sobie pytanie, co nas w  świecie, za „bramą wiecznej ciszy”, pociąga od zawsze? Dlaczego wędrujemy tam z kamerą? Dlaczego odwiedzamy miasta umarłych także w epoce, która zapomina (lub bardzo chce zapomnieć) o przemijaniu? Dlaczego kwestujemy na Cmentarzu Rakowickim?

Oczywiście, ważnym impulsem były dla nas spotkania, przyjaźń i idee wielkiej osobowości śp. JERZEGO WALDORFFA (pisarza i muzykologa, ratownika warszawskich Powązek), dla którego każdy cmentarz był lustrzanym odbiciem miasta żywych, swoistą „kotwicą pamięci”, także tej narodowej. To on wprowadził nas w środowisko „hien cmentarnych”, czyli archeologów, historyków sztuki, polonistów zajmujących się zawodowo i prywatnie rzeźbą nagrobną, inskrypcjami, modą…

W tej nostalgicznej wędrówce przez świat nekropolii odwiedzimy m.in.: Père-Lachaise i Montrmarte w Paryżu, uznawaną za ew. miejsce Sądu Ostatecznego Dolinę Cedronu w Ziemi Świętej, rozsławiony filmem „Przed wschodem słońca” Cmentarz Bezimiennych na przedmieściach Wiednia, malowniczo położony Cmentarz Kapitanów w chorwackim Orebiću, galerię niezwykłych rzeźb nagrobnych w andaluzyjskiej Granadzie. A jednocześnie przybliżymy klimaty niezwykłych funeralnych tradycji Wiednia.

ZAPRASZAMY w podróż poza czasem!

ELŻBIETA I ANDRZEJ LISOWSCY