Właśnie dlatego, choć to środek lata, wyruszamy z „Południkiem Café” do Tunezji tropem pereł architektury i w ogóle sztuki, rekomendując wypoczynek połączony z aktywnym zwiedzaniem i odkrywaniem dla siebie skarbów kultury.

Odwiedzimy nie tylko sztandarowe kompleksy takie jak Kartagina, El Dżem czy Wielki Meczet w Kajrawanie, ale i m.in. bardzo andaluzyjski (w kolorystyce i architekturze) Testour. Oczywiście dużo miejsca poświęcimy budownictwu islamu.

Meczety, medresy, mauzolea, zawijje, ribaty, kasby i ksary - architektura muzułmańska to nie tylko meczety, ale ogromna różnorodność budowli. Aghlabidzi (IX w.), którzy rządzili w Ifrakijji bardzo dbali o podległe im tereny. Dzięki licznym funadacjom architektonicznym i budowlom użyteczności publicznej wycisnęli swoje piętno zwłaszcza we wczesnym okresie rozwoju stylu tunezyjskiej architektury (meczet w Kajrawanie). Każde z większych miast zawdzięcza coś innej dynastii. Tunis - był ulubieńcem Hafsydów, Mahdijja - Fatymidów. Duży wpływ na rozwój tunezyjskij architektury zwłaszcza na południu raju mieli Berberowie.

PERŁY TUNEZJI już w najbliższą niedzielę (11 lipca, godz. 12:05)! W kolejnej podróży z „Południkiem Café”.

Zapraszamy!

ELŻBIETA I ANDRZEJ LISOWSCY