Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

O nadziei - laureaci 20. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w Radiu Kraków

Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym. Od 2001 roku towarzyszą Dniom Tischnerowskim . W tym roku Nagroda trafiła do rąk: Roberta Piłata - filozofa, Aleksandry Domańskiej - pisarki i reżyserki oraz Mariny Hulii - działaczki społecznej, pedagożki. Co łączy tegorocznych laureatów i czy będzie to nadzieja , która jest tematem przewodnim tegorocznej edycji Dni ? W studiu koncertowym RK im. Romany Bobrowskiej o nagrodach, historii, literaturze i nadziei rozmawiali laureaci: prof. Robert Piłat, Aleksandra Domańska, Marina Hulia oraz dr Miłosz Puczydłowski, filozof , laureat nagrody z 2018 roku, Jolanta Kogut , koordynatorka Dni Tischnerowskich oraz Wojciech Bonowicz publicysta, poeta, opiekun merytoryczny Dni. Spotkanie prowadziła Jolanta Drużyńska.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” nagrodę otrzymał Robert Piłat. Został wyróżniony za książkę O rozsądku i jego szaleństwach, w której przypomina, że filozofia ma służyć dobremu życiu.  Jego wnikliwe analizy dowodzą, że roztropność sprzyja ludzkiemu rozwojowi, a chwile spełnienia zawsze naznaczone są kruchością.  


W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, nagrodę otrzymała Aleksandra Domańska. Nagrodzona została za książkę Bohatyrowicze. Szkice do portretu, w której bada historyczne przyczyny podziałów wśród Polaków. Wskazuje na skłonność do gloryfikacji klęski i związany z nią trwały uraz do sił postrzeganych jako obce.  Aleksandra Domańska szkicuje  barwny, zaktualizowany Polaków  portret własny.  


W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”, nagrodzona została  Marina Hulia za działalność na rzecz uchodźców i więźniów. Marina Hulia  budzi wrażliwość na los innych narodów i  pomaga budować Polskę dla ludzi, a nie tylko dla Polaków.  
 

Marina Hulia, Aleksandra Domańska, Robert Piłat. Fot.J.Kogut

 

 

Sylwetki laureatów:

 

Robert Piłat, ur. 1959, niedoszły muzyk, pisarz i żeglarz, który ostatecznie został profesorem filozofii. W pracy naukowej dąży do łączenia filozofii analitycznej z fenomenologią i hermeneutyką, które wychodzą od ludzkiego doświadczenia. Od kilkunastu lat współpracuje z Programem II Polskiego Radia jako autor lub stały gość audycji poświęconych filozofii, literaturze i muzyce.  Pracuje na UKSW w Warszawie, wcześniej uczył filozofii między innymi na UW, UJ, w Collegium Civitas i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Jest autorem siedmiu książek, m. in: Krzywda i zadośćuczynienie (2003),  O istocie pojęć (2007), Aporie samowiedzy (2013) oraz O rozsądku i jego szaleństwach (2019). Angażuje się w różne formy popularyzowania nauki. Jest współautorem podręczników szkolnej edukacji filozoficznej. Przez kilka lat prowadził eksperymentalne zajęcia filozoficzne w gimnazjum i szkole podstawowej oraz warsztaty dla nauczycieli. Organizował także festiwale nauki.


Aleksandra Domańska, ur. 1954,  pisarka, reżyserka, absolwentka Filologii Polskiej UW i Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych). Jest autorką spektakli teatralnych, telewizyjnych, filmu dokumentalnego Wilcza 11 (2007) oraz książek eseistycznych: Ulica cioci Oli (2013), Ulica Pogodna (2014), Grzybowska 6/10. Lament (2016), Bohatyrowicze. Szkice do portretu (2019). Napisała też jedną powieść: Ulica Pogodna (2014). W swojej działalności artystycznej zajmuje się „geografią miejsc pamięci”, a także nieuświadomionym wpływem historii na współczesną tożsamość.


Marina Hulia, ur. 1965, pisarka, działaczka społeczna, pedagożka. Rosjanka urodzona na terenie dzisiejszej Ukrainy, od ponad 20 lat mieszkająca w Polsce. Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologii rosyjskiej Państwowego Uniwersytetu w Czerkasach na Ukrainie. Mówi o sobie, że jest „uzależniona od pomagania”. Była pomysłodawczynią licznych projektów edukacyjnych i integracyjnych, doradczynią ds. nauczania dzieci cudzoziemskich przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Pomaga uchodźcom z Czeczenii, koczującym na dworcu w Brześciu, prowadząc tam szkołę demokratyczną. Zajmuje się także społeczną  integracją więźniów. Autorka książek: Aschab i kawałek pizzy (2011), Recydywista (wraz ze Zbigniewem Wojnarowskim, 2018), Dzieci z Dworca Brześć (wraz z Moniką Głuską-Durenkamp, 2019). Laureatka licznych wyróżnień w tym nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2013).

 

 

 

jd/mat.pras

 

 

 

 

 

 

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię