Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Mieczysław Gil - legenda małopolskiej Solidarności

Brał udział w strajkach w 1980 i 81 roku. Był rzecznikiem strajku hutników i przewodniczącym regionu Małopolska Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował w hucie strajki, został skazany na cztery lata więzienia. Po opuszczeniu więzienia, został zwolniony z pracy. Cały czas działał w podziemiu.

M. Gil, fot. kancelaria Senatu, wikipedia

"Druga strona taśmy" - reportaż Magdy Kowalskiej i Ewy Szkurłat

Informacje w biogramach są suche, nie informują o emocjach ludzi, którzy wiele ryzykowali i godzili się na konsekwencje swoich wyborów. W 2007 roku do Magdy Kowalskiej przyszedł kolega, który znalazł stare, kilkuśladowe taśmy w hucie im. Sendzimira. Na jednym śladzie nagrano spotkanie komitetu fabrycznego, na drugim spotkanie Solidarności. Jest rok 89, znane są już wyniki okrągłego stołu. Na taśmach są wypowiedzi ludzi, którzy boją się przyszłości, nie wiedzą co się stanie ze znanym im światem. Magda Kowalska i Ewa Szkurłat  dotarły do uczestników tamtych wydarzeń i zapytały jak dalej potoczyło się ich życie. Strona "lewicowa" nie chce rozmawiać i wracać do przeszłości. Mieczysław Gil - przeniósł nas kapsułą czasu do tamtych dni - pełnych sprzeczności, dylematów, pośpiesznych wyborów, odwagi i tchórzostwa. "Tytanik już tonął, a orkiestra nadal grała" - mówi legenda nowohuckiej Solidarności w reportażu "Druga strona taśmy".

Taśma radiowa utrwala emocje, wrażenia, subtelne załamania głosu. Historii nie powinniśmy poznawać tylko przez słowo pisane, bo coś nam umyka. największą siłę rażenia ma historia mówiona - opowiedziana losem konkretnych osób. 

Mieczysław Gil redagował gazetę zakładową "Głos Nowej Huty", był rzecznikiem strajku hutników w sierpniu 1980 roku, przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników "Solidarność" w Hucie im. Lenina i był delegatem na Pierwszym Krajowym Zjeżdzie Solidarności w Gdańsku-Oliwie. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował w Hucie strajk, a po jego pacyfikacji ukrywał się na terenie kombinatu...Opowiedział o tym Ewie Szkurłat

Mieczysław Gil w 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Został posłem sejmu kontraktowego, był przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Zakładał krakowski dziennik Czas, był redaktorem naczelnym Nowej Gazety. Został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Do historii wracał chętnie. Z ironią i dystansem opowiadał o czasach PRL-u i jego absurdach - tak jak w dokumentach Ewy Szkurłat o Marcu 1968 w Krakowie i Nowej Hucie, pierwszomajowych pochodach czy  kulcie Lenina w kombinacie.

"Lenin a sprawa polska" - audycja Ewy Szkurłat "Niech się święci 1 maja" - audycja Ewy Szkurłat "Robotnicy i rewolucjoniści" - audycja Ewy Szkurłat

Mieczysław Gil  w 1990 r. współzakładał Stowarzyszenie Wspólnota Polska, od marca 1990 w redakcji dziennika „Czas Krakowski”. W latach 1991-93 był posłem z listy Krakowskiej Koalicji Solidarni z Prezydentem; w 1993 r. redaktorem naczelnym dziennika „Nowa Gazeta”. W latach 1996-99 działał w Partii Chrześcijańskich Demokratów, a 1999-2002 w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów - był szefem struktur małopolskich.

W latach 1998-2002 był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy AWS; a od 2005 r. doradcą prezesa w Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, prezesem Stowarzyszenia PChD.

W 2011 roku był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu, został wybrany na VIII kadencję.



Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię