„ Jerzy Kolecki. W krainie dziwów” -  wystawa poświęcona twórczości teatralnej Jerzego Koleckiego, aktora, scenografa i wieloletniego dyrektora Teatru Lalek RABCIO. Na wystawie zaprezentowane zostały lalki i scenografie z trzech najważniejszych spektakli, które w latach 70. ubiegłego wieku przyczyniły się szerokiego rozgłosu rabczańskiego teatru: O Zwyrtale muzykancieKrólowa śniegu oraz Cudowna lampa Aladyna, wraz z oryginalnymi projektami malarskimi pochodzącymi z archiwum rodzinnego artysty oraz autorskimi plakatami do wybranych spektakli.

 

Jerzy Kolecki, urodzony w 1925 roku w Wróblowicach koło Tarnowa, w latach 1947-1952 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach zamieszkał w Rabce-Zdroju, gdzie od 1953 roku był związany z lokalnym teatrem lalek. Jako scenograf i dyrektor artystyczny stworzył program i wizerunek teatru, dzięki któremu najmniejszy z ówczesnych teatrów lalkowych w Polsce zyskał szeroki rozgłos i liczne nagrody. Za jego kadencji zespół teatru wraz z góralską kapelą z Poronina występował między innymi na pokazach w ramach festiwali lalkowych w Hamburgu i Hanowerze, a wyżej wymienione spektakle opracowane zostały w wersji telewizyjnej.

 

Obecnie twórczość teatralna Koleckiego jest przedmiotem rosnącego zainteresowania miłośników sztuki, jako przejaw nowoczesnego projektowania skierowanego nie tylko do najmłodszych odbiorców.

mat.pras