Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jedziemy do Wielkanocy i okolic

Okres wielkanocny trwa 50 dni po Wielkanocy – do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, określanego w tradycji ludowej jako Zielone Świątki. A w okolicach wspominanej w programie „Rano na tak” małopolskiej miejscowości Wielkanoc w gminie Gołcza, można trafić na bardzo interesujące obiekty sakralne, cenne zabytki architektury drewnianej.

Fot. Dominika Baraniec

W samej Wielkanocy nie ma obecnie kościoła; co ciekawe, jeszcze w XVIII w. znajdował się w tej miejscowości zbór luterański. Niemal dokładnie 250 lat temu, 20 kwietnia 1768 r., Maurycy Beniowski, polski podróżnik (choć trafniej może powiedzieć o nim awanturnik, poszukiwacz przygód) pochodzenia słowacko-węgierskiego, urodzony w Vrbovem koło Trnavy, zawarł w tymże zborze w Wielkanocy związek małżeński z Anną Zuzanną Hönsch ze Spiskiej Soboty.

Dygresyjny poemat Juliusza Słowackiego „Beniowski” jest dość luźno związany z tą postacią, choć historyczny Maurycy August Beniowski (vel Benyovszky Móric vel  Maurice Auguste de Benyowsky) uważał się za Polaka i uczestniczył w konfederacji barskiej. Przenieśmy się teraz do pobliskiej miejscowości Mostek; okazuje się, że tamtejsza, dość skromna na pozór i wymagająca odnowienia świątynia, ma ciekawą i długą historię. 

Fot. By 21wikipawlik01 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35390416

Jest sędziwa – pochodzi z 1571 r. i w 1938 r. została przeniesiona ze Smardzowic w pobliżu Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie postawiono nową – dziś także już zabytkową – okazałą świątynię neogotycką. Na podobnej zasadzie w 1973 r. przeniesiono do Mętkowa XVIII-wieczny kościółek parafialny z Niegowici, w którym ks. Karol Wojtyła był wikarym. Przed wyborem na papieża zdążył jeszcze poświęcić przeniesiony na nowe miejsce, modrzewiowy kościół. Ok. 5 km od  wspomnianej świątyni w Mostku stoi od roku potopu szwedzkiego w 1655 r. kościół pw. św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej.  

By Januszk57 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48450370

Jego zabytkowe wnętrze obejrzało tysiące fanów formacji Fisz Emade Tworzywo w teledysku do utworu „Pył”. Połączenie baroku i muzyki alternatywnej? Takie rzeczy to tylko u nas, w Małopolsce!  

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię