Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Izonikotynian lupeolu czyli skarb natury skuteczny przy oparzeniach onkologicznych

Kora brzozy jest znana od wieków z niezwykłych właściwości leczniczych, przeciwzapalnych i antynowotworowych. Wyróżnia się wyjątkowo wysoką zawartością związków triterpenowych, do których obok betuliny i kwasu betulinowego należy lupeol. I to właśnie ten związek stał się obiektem wnikliwych badań zespołu naukowców Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

fot. Dawid Tomera

Badaczom udało się zmodyfikować lupeol i stworzyć nowy wiązek, który może okazać się  niezwykle obiecującym składnikiem  leków na oparzenia i preparatów służących  regeneracji  ludzkiej skóry. O nowatorskim rozwiązaniu będącym przedmiotem aż trzech patentów opowiada członek zespołu dr inż. Magdalena Malinowska z Politechniki Krakowskiej. - Ta grupa związków jest dla nas bardzo interesująca, w naszych badaniach próbowaliśmy cząstęczkę lupeolu zmodyfikować chemicznie czyli tak zmienić jej strukturę, aby uzyskać jeszcze lepsze własciwości i jeszcze lepszą efektywność . W naszym przypadku, efektywność dotyczyła funkcjonowania komórek skóry - przyznaje naukowiec. 

Fot. Dawid Tomera

Izonikotynian lupeolu może być z powodzeniem stosowany w przypadku oparzeń onkologicznych skóry, pnieważ stymuluje namnażanie komórek i prowadzi do zasklepiania ran i regeneracji skóry. Nowa, nieznana dotąd pochodna lupeolu jest obiektem licznych zapytań firm farmaceutycznych. Dr Magdalena Malinowska rozpoczęła również pracę nad badaniem cząsteczek rodzimie wyhodowanych winogron. 

 

Joanna Gąska 

Obserwuj autorkę na Twitterze 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię