Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czy Kartezjusz popełnił błąd?

Kartezjusz jest bardziej znany jako wielki filozof niż matematyk. Zajmował się także: optyką, chemią, mechaniką, anatomią, embriologią, medycyną, astronomią.

fot.wikipedia

Posłuchaj audycji

Był pionierem nowoczesnej matematyki. Jego słynne "cogito ergo sum" - myślę więc jestem - odzwierciedlało zwrot w całej koncepcji filozoficznej. Głównego miejsca w jego rozważaniach nie zajmowała już kwestia natury bytu, jak to było w przypadku jego poprzedników, jej pozycję zajęły przemyślenia na temat granic i możliwości ludzkiego poznania. Do dziś spierają się o jego koncepcje filozofowie i... neurobiolodzy.

Kartezjański pogląd na naturę umysłu stawia myślenie na pierwszym miejscu i traktuje emocje jako przeszkody, które utrudniają nam podejmowanie trafnych decyzji. Czy umysł działa w oderwaniu od ciała? Czego możemy dowiedzieć się o osobowości, badając uszkodzenia mózgu? Czy podejmując decyzje, można polegać na emocjach?

Antonio Damasio, portugalski neurobiolog, wprost nazywa takie postrzeganie umysłu błędem. Przekonuje, że emocje są naszym najważniejszym narzędziem w poznawaniu świata i bez nich nie bylibyśmy zdolni do racjonalnego myślenia.

Z prof. Mateuszem Hoholem z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawiała Ewa Szkurłat

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię