Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

„Zauważone”- malarsko - fotograficzny tryptyk w Nowohuckim Centrum Kultury

Trzech artystów, trzy techniki , trzy spojrzenia. W Nowohuckim Centrum Kultury w dwóch galeriach Szarej i Czarnej wystawa pt „Zauważone” prezentująca prace trójki krakowskich artystów: malarki Katarzyna Wierzbowskiej - Slaskiej, fotografika Wojciecha Plewińskiego oraz grafika, fotografika Macieja Plewińskiego. Ekspozycja ma kształt tryptyku, którego boczne skrzydła stanowią fotografie Wojciecha Plewińskiego i heliograwiury Macieja Plewińskiego natomiast centralnie umieszczone zostały „barwne” światy malarki Katarzyny Wierzbowskiej - Slaskiej. Co łączy prace artystów, jaki obraz świata pokazuje nam ten swoisty malarsko fotograficzny tryptyk o tym Jolanta Drużyńska rozmawiała z bohaterami wystawy.

J.Drużyńska rozmawia z K. Wierzbowską- Slaską, W.Plewińskim i M.Plewińskim

„Zauważone”
– W różnych technikach przemawiają do nas mury, ściany, okna, drzwi opowiadając historie, które się zdarzyły. Tematy schowane są w kadrze, fakturze, pęknięciu [...]

Prace artystów łączy podobna wrażliwość w postrzeganiu świata i miejsc. Malarstwo Katarzyny i i heliograwiury Macieja są świadectwem nieobecności człowieka, u Wojciecha człowiek jest podglądnięty, złapany na jakiejś czynności, a mury i rury stają się tłem opowiedzianej historii. Dla artystów brzydota otoczenia jest intrygująca, a nawet piękna…

( z katalogu do wystawy „Zauważone” – fragment)


Katarzyna Wierzbowska- Slaska.  Fot.JD

Katarzyna Wierzbowska- Slaska. Fot.JD



Katarzyna Wierzbowska - Slaska
 – Studiowała na Wydziale Malarstwa w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. S. Rodzińskiego i prof. Z. Grzywacza. Dyplom u prof. J. Nowosielskiego. Studiowała również na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli.  Zajmuje się malarstwem sztalugowym i projektowaniem graficznym.  Tworzy także lampy artystyczne. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Kazachstanie, Belgii, Szwajcarii i w Polsce.
Wojciech Plewiński. Fot. JD

Wojciech Plewiński. Fot. JD



Wojciech Plewiński
urodzony w 1928 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Członek ZPAF oraz FIAP. Współpracował z Tygodnikiem Powszechnym, tygodnikiem Przekrój, z Wydawnictwem Muzycznym. Autor zdjęć do ponad 800 spektakli w teatrach: Rapsodycznym, Starym, im. J. Słowackiego, Ludowym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Polskim we Wrocławiu, im. St. I. Witkacego w Zakopanem. Twórca wielu cykli fotograficznych. Wystawy zbiorowe i indywidualne w Polsce i za granicą, między innymi w Niemczech, we Francji, w Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, we Włoszech, w Meksyku, Hongkongu. Jego prace znajdują się między innymi w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Odznaczony złotym medalem za fotografie teatralne w Nowym Sadzie (1968, 1971), medalem za cykl Starzy ludzie w Madrycie (1969), I nagrodą prasową za fotograficzny reportaż Jan Paweł II w Polsce (1979). W 2011 ukazał się jego album Szkice z kultury. W roku 2016 Wydawnictwo Znak opublikowało Migawki – wspomnienia fotografa. W roku 2018 ukazał się album Plewiński – Na scenie. W 2017 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2018 otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa oraz medal Cracoviae Merenti.

Maciej Plewiński. Fot.JD

Maciej Plewiński. Fot.JD



Maciej Plewiński
syn Wojciecha. Ukończył Wydział Grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tu też w latach 80. pracował jako asystent profesora Andrzeja Pietscha specjalizując się w technice heliograwiury.
W latach 1985 – 1986 asystował Ryszardowi Horowitzowi w jego nowojorskim studio fotograficznym. Od 1988 pracuje jako niezależny fotograf.
Zajmuje się się fotografią użytkową i autorska oraz grafiką. Członek Związku Polskich Artystów fotografików, a od 2019 roku prezes Okręgu krakowskiego ZPAF.
Wojciech Plewiński miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m. in. W Szwecji, Kanadzie, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech i USA. Jego heliograwiury są w zbiorach w Bibliotheque Nationale w Paryżu.






Zauważone” - Wojciech Plewiński, Katarzyna Wierzbowska – Slaska , Maciej Plewiński - Nowohuckie Centrum Kultury - Galeria Szara i Galeria Czarna  10.06 – 31.07 2021




jd/mat.pras
 
Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię