Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Opowieść o Helenie Rubinstein na wystawie w Żydowskim Muzeum Galicja

Stworzone przez nią kosmetyczne imperium, obejmowało niemal wszystkie kraje świata, a firma warta była blisko 100 mln dolarów. W 150. rocznicę urodzin Heleny Rubinstein i 120. założenia marki Rubinstein wybitną krakowiankę przypomina Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie . Wystawa zat. „Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna” pozwala poznać koleje losu tej niezwykłej krakowianki kobiety sukcesu, którą zachwycali się słynni projektanci mody Dior, Chanel, czy Yves Saint Laurent , a Salvador Dali namalował nawet mural w jej własnym mieszkaniu. O wystawie i życiu Heleny Rubinstein z kuratorką wystawy Kingą Banasik rozmawiała Jolanta Drużyńska .

Helena Rubinstein z synami - Royem i Horacem, Archives Helena Rubinstein. Fot. mat pras. ŻMG

J.Drużyńska rozmawia z K.Banasik

W chwili śmierci w 1965 roku, Rubinstein uważana była za najbogatszą kobietę swoich czasów i jedną z pierwszych, którym udało się to osiągnąć wyłącznie własną pracą. Jej imperium kosmetyczne obejmowało niemal wszystkie kraje świata, a firma warta była około 100 mln dolarów. Posiadała fabryki w Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech. Jej wspaniałe apartamenty z tarasami na dachu w Paryżu i Nowym Jorku wielokrotnie zamieniały się w wybiegi dla modelek zaprzyjaźnionych projektantów, a we francuskiej Prowansji posiadała ogromną willę otoczoną polami jaśminu.

Helena Rubinstein otwiera Pawilon swojego imienia w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, 1959 rok, Wikimedia Commons. Fot. mat.pras ŻMG

Helena Rubinstein otwiera Pawilon swojego imienia w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, 1959 rok, Wikimedia Commons. Fot. mat.pras ŻMG

Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja pozwala poznać niezwykłe koleje losu tej wybitnej krakowianki. Odwiedzający mogą wczuć się w ducha epoki dzięki bogatym materiałom wizualnym, wśród których znajdują się nieznane dotąd szerzej fotografie z krakowskiego etapu życia Rubinstein. Ekspozycję wzbogacają przykłady kosmetyków z różnych dekad. Jednak wystawę tę wyróżnia przede wszystkim oddanie głosu samej Helenie Rubinstein, która przemawia poprzez liczne cytaty oraz z planu spotu reklamowego z 1929 roku. Wisienką na torcie jest elegancka suknia projektu Christiana Diora, uszyta na specjalne zamówienie Heleny Rubinstein w latach 50.

Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna”

Żydowskie Muzeum Galicja

ul. Dajwór 18,Kraków

Wystawa od 26 października 2022 do 16 kwietnia 2023 roku.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię