Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Antoni Rząsa - zakopiańskie wystawy w 100. lecie urodzin artysty

2019 rok Zakopane ogłosiło rokiem Antoniego Rząsy, przypominając o przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin wybitnego rzeźbiarza. Wystawy przybliżające bogatą i różnorodną twórczość Rząsy przygotowało Muzeum Tatrzańskie i Galeria Antoniego Rząsy w Zakopanem. O życiu artysty, przyjaźni z Antonim Kenarem, rzeźbach i sztuce użytkowej Jolanta Drużyńska rozmawiała w Kole kultury, z synem artysty, także rzeźbiarzem Marianem Rząsą.

fot. J.Drużyńska

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza Muzeum Tatrzańskiego  wystawa pt.  „…i pozostała mi ta rzeźba. Antoni Rząsa 1919-2019”


Ekspozycja podzielona jest na cztery części. W pierwszej  - rzeźbiarskie próby Antoniego Rząsy zestawione zostały z oleodrukami i rzeźbami świętych, ikonami.To zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób kształtował się styl Antoniego Rząsy, krystalizowały się jego zainteresowaia.

 

fot. J.Drużyńska

Drugą  ważną lekcją okazał się dla artysty jego pobyt we Włoszech – „Przez okres czterech miesięcy nie mogłem nic rzeźbić. W oczach mych jak w filmie przesuwały się mi obrazy rzeźb, malarstwa, architektury widzianej we Włoszech.” Kontekst tego doświadczenia nakreślają fotografie Wojciecha Plewińskiego z cyklu włoskiego, który podobnie jak zakopiańczyk odwiedził Italię w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Trzecia część ekspozycji dotyczy zakopiańskiej aktywności artysty – pracy w Liceum Technik Plastycznych oraz pierwszych wystaw. Sercem całej ekspozycji jest sala, w której zobaczyć można dojrzałe i najbardziej znane prace Antoniego Rząsy.

fot. JD

Jak mówił sam artysta: „Tematem moich rzeźb zawsze jest człowiek, jego godność, jego działalność na odwiecznej drodze przemijania jakie dokonuje się w przyrodzie. Staram się w swej twórczości opowiadać o ludziach językiem prostym, dostępnym dla wszystkich”.

(Na podst. tekstu Julity Dembowskiej - Muzeum Tatrzańskie)

 

 

Galeria  Antoniego Rząsy - wystawa  pt: Życie jest już w samym drzewie

Wystawa pokazuje Antoniego Rząsę jako projektanta, twórcę sztuki użytkowej. Ławki, z których wyrastają drzewa, grzyby, stołki – baśniowe zwierzęta, krzesła, na których przysiadły ptaki. Te prace to także opowieści o pejzażu.
Barbara Zbrożyna wspominała: „Robił je z radością dotykania drewna, z jakąś wielką czułością… Charakterystyczne dla rzeźb Antka niesłychane ciepło, ludzkie ciepło w dotykaniu rzeźby, w konstruowaniu jej, w formowaniu jej detalu.” Ekspozycja jest rownież opowieścią o powojennym zakopiańskim wzornictwie.

fot. JD

Po epoce stylu zakopiańskiego szukano innych form nawiązujących do folkloru i dziedzictwa kulturowego Podhala, ale w sposób mniej dekoracyjny, a bardziej interpretujący motywy i formy.

(mat. pras Galerii Antoniego Rząsy)

 

"I POZOSTAŁA MI TA RZEŹBA. ANTONI RZĄSA 1919-2019"  - Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego

Zamoyskiego 25   29 czerwca – 1 września 2019

"ŻYCIE JEST JUŻ W SAMYM DRZEWIE" - Galerii Antoniego Rząsy ,  7 lipca – 1 września 2019

JD

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię