Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.16.12.2018 r.

Sporysz w kłosie żyta ( fot.Rasbek/Wikiepdia)

 

Znawca historii medycyny prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyjaśnia czym była choroba zwana "ogniem św. Antoniego", a był to ergotyzm – zatrucie alkaloidami produkowanymi przez buławinkę czerwoną.

Zwłaszcza w średniowieczu  choroba ta dziesiątkowała ubogich, a wynikała ze złego odżywiania się.

Ogień św. Antoniego -  nazwa wzięła się od uczucia palenia odczuwanego przez chorych i mnichów z zakonu św. Antoniego, którzy ich leczyli.
Poznaj więcej szczegółów.

Posłuchaj!
 

 

 


 

 

BOCHNIA ( fot.Przemysław Konieczny).

 


Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ prezentuje dokonania, urodzonej w Bochni, prof. KAMILII SKOCZYLAS - CISZEWSKIEJ (1902-1971), będącej jednym z najwybitniejszych polskich geologów drugiej polowy ubiegłego wieku.
Posłuchaj!
 

 


 

 

Litovel ( fot. Radek Bartosz/Wikipedia).

 

Red. JAN CIEŚLAK - dziennikarz radiowy z RACIBORZA specjalizuje się w problematyce polsko - czeskiego pogranicza.

Tym razem prezentuje sylwetkę lingwisty, slawisty i polonisty prof. JERZEGO DAMBORSKIEGO, który urodził się w 1927 r. w LITOVELU koło Ołomuńca, a zmarł w 2013 r. w Ostrawie.

Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Karola w Pradze przyjechał do Krakowa, gdzie poznał tak wybitne postaci jak prof. Kazimierz Nitsch i prof. Tadeusz Lehr - Spławiński.Potem była habilitacja na Uniwersytecie Warszawskim, nota bene nie uznana przez ówczesne władze czechosłowackie.

Jak Praska Wiosna 1968 r. wpłynęła na naukową karierę autora, między innymi, podręczników języka polskiego dla szkół na Zaolziu oraz " Traktatu o duchu języka polskiego"?

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię