Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnim roku

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2014.10.30 13:35 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 22:57 )
Pierwszy listopada to tradycyjnie dzień zadumy i wspomnień o zmarłych. W ciągu ostatniego roku odeszło wiele osób związanych z Krakowem i Małopolską.

Fot. Piotr Habało

Michał Kobyliński from http://gilling.info/ - Poetyckie Foto Niusy

Tadeusz Różewicz - polski poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej. Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Urodził się w 1921 roku w Radomsku, zmarł 24 kwietnia we Wrocławiu. Po wojnie przez kilka lat mieszkał w Krakowie, studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i wspóltworzył środowisko tzw. Krakowskiej Awangardy. Jego wiersze były tłumaczone na kilkadziesiąt języków. W 2000 roku otrzymał literacka nagrodę NIKE. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prochy Tadeusza Różewicza spoczęły, zgodnie z jego ostatnią wolą, ma cmentarzu ewangelickim Wang w Karpaczu.

Igor  Mitoraj - światowej sławy rzeźbiarz. Urodził sie w 1944 roku. W latach sześćdziesiątych XX wieku studiował malarstwo w pracowni Tadeusza Kantora, w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1968 roku wyjechał na dalsze studia do Paryża. Tam zajął się rzeźbą. Wielkie marmurowe rzeźby autorstwa Igora Mitoraja można podziwiać m.in. na rzymskim Piazza Monte, w Parku Olimpijskim w Lozannie, w paryskiej dzielnicy Defence, mediolańskiej La Scali i florenckich ogrodach Boboli, przed londyńskim British Museum oraz w Muzeum Prado w Madrycie, a także na krakowskim Rynku. Igor Mitoraj zmarł 6 października w Paryżu i został pochowany w toskańskim miasteczku Pietrasanta we Włoszech, gdzie przez wiele lat mieszkał i tworzył.

Andrzej Hudziak - aktor narodowego Starego Teatru. Urodził się w 1955 roku w Krakowie. Ukończył wydział aktorski krakowskiej PWST. Ze Starym Teatrem związał się jeszcze podczas studiów. Stworzył wiele wybitnych kreacji aktorskich w spektaklach takich reżyserów jak J. Grzegorzewski, A. Bardecki, A. Wajda czy przede wszystkim Krystian Lupa. Do historii teatru przeszła jego rola Konrada w Kalkwerku w reżyserii Lupy według Thomasa Bernharda. Zagrał także w wielu spektaklach teatru telewizji, a także stworzył wiele ról filmowych. Za rolę postaci Mirona Białoszewskiego w filmie "Pare osób, mały czas" otrzymał nagrodę na festiwalu w Karlovych Varach. Andrzej Hudziak zmarł 14 czerwca i został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Helena Rakoczy - polska gimastyczka, mistrzyni Polski i mistrzyni świata. Na igrzyskach olimpijskich w Melburne, wspólnie z drużyną, wywalczyła brązowy medal. Co ciekawe, sięgnęła po ten medal mając już 35 lat. Sześć lat wcześniej w Bazylei wywalczyła cztery złote medale mistrzostw świata. Jej dorobek uzupełnia m.in. 26 tytułów mistrzyni kraju.

Urodzona 23 grudnia 1921 roku w Krakowie, reprezentowała barwy krakowskich klubów: Sokoła, Korony i Wawelu. Przed drugą wojną światową startowała również w konkurencjach lekkoatletycznych. Po zakończeniu kariery pracowała jako trenerka w Polsce oraz USA. Była też arbitrem klasy międzynarodowej. Zmarła 2 września 2014 roku w w Krakowie i została pochowana na cmentarzu Rakowickim

 

Krzysztof Wawrzyniecki - Pamiętają go nie tylko kibice Cracovi. Przez całe lata wcielał się w postać Lajkonika na stadionie Cracovii, zagrzewając do walki piłkarzy ukochanego klubu. "Pasiasty Lajkonik" zadebiutował na stadionie Cracovii w meczu ze Szczakowianką Jaworzno (8:1) 11 czerwca 2004.  Zmarł 5 października w Krakowie w wieku 66 lat. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Stanisław Palczewski - działacz niepodległościowy i opozycyjny, więzień polityczny. Urodził się w 1935 roku w Jordanowie, ale wychował się w Krakowie. Za działalność antykomunistyczną w szkole średniej trafił na siedem lat do obozu dla młodocianych więźniów politycznych w Jaworznie. W latach 70. XX wieku działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był współzałożycielem Konfederacji Polskiej Niepodległej. W stanie wojennym internowany. Po 89 roku angażował się w pomoc dla osób represjonowanych. Oznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Stanisław Palczewski zmarł 30 września w Krakowie w wieku 77 lat i został pochowany na cmentarzu Batowickim.

Julian Kawalec - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu chłopskiego w powojennej literaturze polskiej. Urodził się w 1916 r. w ubogiej chłopskiej rodzinie niedaleko Sandomierza. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był członkiem Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej "Wici". Przez lata pracował jako dziennikarz m.in. "Echa Krakowa", "Gazety Krakowskiej" i Polskiego Radia, a później "Wieści" i "Chłopskiej Drogi". Jest autorem wielu powieści tłumaczonych na ponad 20 języków i ekranizowanych. Najsłynniejsza z nich to "Tańczący jastrząb". Był honorowym obywatelem Rabki-Zdroju. Julian Kawalec zmarł 13 września i został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim.

Barbara Niemiec - polonistka, pedagog, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, działaczka związkowa i polityczna. Urodziła się w 1943 roku w Krakowie. Od 1980 roku działała w NSZZ "Solidarność", w stanie wojennym redaktorka prasy podziemnej. W latach 1991–1993 zasiadała w    Trybunale Stanu z rekomendacji "Solidarności". Po powstaniu IPN zaangażowała się w działalność grupy "Ujawnić prawdę", dążącej do naświetlenia kwestii współpracy działaczy krakowskiej opozycji ze Służbą Bezpieczeństwa. W 2006 odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Barbara Niemiec zmarła 8 stycznia w Krakowie i została pochowana na cmentarzu Rakowickim.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 08:40

    Wystawa „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

  • 08:35

    „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu” w Muzeum Manggha. "Wyjątkowa wystawa, pełniąca funkcję edukacyjną"

  • 07:04

    Trendy z Sieci: EagleEye - kamień milowy dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię