Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wojnicz z inwestorami, ale bez mieszkańców

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2014.11.13 12:05 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:06 )
To miasto położone niedaleko Tarnowa jest chwalone za dobrze działającą Strefę Aktywności Gospodarczej. Ale Wojnicz był także jednym z pierwszych miast w regionie, które dla oszczędności w nocy zaczęło gasić oświetlenie uliczne.
Most nad Więckówką koło Wojnicza

Ta sprawa do dzisiaj wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców, ale także kandydatów na burmistrza. Tadeusz Bąk z PiSu, dotychczasowy radny i sołtys wsi Isep przekonuje, że jeśli zostanie burmistrzem Wojnicza, to będzie konsultował podobne decyzje z mieszkańcami.

"Ludzie nie wiedzą czy wyłączanie świateł w nocy jest konieczne, czy przynosi oszczędności. Nie było to wyjaśniane podczas zebrań wiejskich. Wyjaśniano tylko, że tak musi być. Ludzie nie umieją tego zrozumieć, żeby w nocy oszczędzać na bezpieczeństwie ludzi. Musimy zrobić wszystko, żeby przywrócić normalność. Może się zdarzyć sytuacja, że światła będą nadal wyłączane, ale trzeba ustalić z mieszkańcami, w jakich godzinach mamy to robić" - wyjaśniał w rozmowie z Radiem Kraków Tadeusz Bąk.

Burmistrz Jacek Kurek odpowiadając na zarzut braku konsultacji sprawy nocnego gaszenia oświetlenia ulicznego przekonuje, że akurat w tym temacie nie było to możliwe.

"Proszę sobie wyobrazić, czy ktoś z mieszkańców powie "tak, proszę, gaśmy światło". Zapewne nie. Ale kiedy nie było pieniędzy na pokrycie podstawowych wydatków, na wypłaty dla nauczycieli, pracowników, składki ZUSowskie niezapłacone, artykuły w prasie, że w Wojniczu będą ciemności, bo energetyka wyłączy prąd, z czegoś trzeba było zrezygnować".

Kurek dodaje, że na nocnym gaszeniu oświetlenia Wojnicz oszczędza około 240 tysięcy złotych rocznie. Jak też zaznacza, miasto chciało jedynie przygaszać lampy. Do tego jednak potrzebna jest modernizacja i zgoda od Tauronu, których na razie gmina nie dostała.

Burmistrz zaznacza też, że Wojnicz powoli wychodzi na prostą z ponad 60-procentowego zadłużenia z początku obecnej kadencji. Jak wyjaśnia Kurek, teraz zadłużenie kształtuje się na poziomie czterdziestu kilku procent.

Jacek Kurek często próbuje bronić się tym, że kiedy obejmował funkcję burmistrza, nie wiedział w jak katastrofalnym stanie są finanse miasta. Kontrkandydaci wytykają mu jednak to, że przez kilkanaście lat szefował komisji finansów rady miasta i musiał mieć wiedzę na ten temat.

 

Konsekwencją poszukiwania oszczędności były przekształcenia szkół. "Zamknęliśmy chyba najwięcej szkół w powiecie czy nawet w Małopolsce, bo aż 8" - wyjaśnia niezależny kandydat na burmistrza Wojnicza Jacek Filipek.

Jak dodaje Tadeusz Bąk już po przekształceniach gmina zostawiła stowarzyszenia, które przejęły prowadzenie placówek samych sobie. Chodzi mu m.in. o remonty gminnych budynków, w których wciąż mieszczą się szkoły.

Z kolei Andrzej Król z komitetu Ziemia Tarnowska przekonuje, że przekształcenie tak dużej liczby szkół to był błąd, "polegający na tym, że gminę przełamano na pół i bardzo jestem ciekaw, jakie będą wyniki wyborów, bo wydaje mi się, że właśnie w tych wyborach to przełamanie będzie istotnym czynnikiem decyzyjnym przy wyborze burmistrza i radnych".

 


Z kolei wojnicka Strefa Aktywności Gospodarczej zbiera pochwały w sąsiednich gminach, a nawet w całym regionie jako dobry przykład przyciągania inwestorów. Burmistrz Jacek Kurek przekonuje, że inwestowaniem w gminie cały czas zainteresowani są kolejni przedsiębiorcy.

Kontrkandydaci wypominają mu jednak, że strefa powstała jeszcze przed jego kadencją. Burmistrz dodaje, że dzięki prężnie działającej strefie do kasy gminy rocznie trafia ponad milion złotych z podatków.

 

Kandydat Andrzej Król przekonuje jednak, że Wojnicz wcale nie ma się z czego cieszyć. "Najwyższy czas, żeby zmienić strategię gminy. Ta, która funkcjonuje od 24 lat, moim zdaniem się nie sprawdza. I to jest m.in. kwestia Zielonego Parku Przemysłowego".

Król przypomina, że tam gdzie powstała strefa aktywności gospodarczej miało powstać osiedle mieszkaniowe. Jak przekonuje, Wojnicz "rozwija się w kierunku cmentarza", bo rodzi się tam rocznie tylko 50 dzieci. Dlatego jego zdaniem miasto powinno się skupić na wyznaczaniu nowych terenów budowlanych, a nie ściąganiu inwestorów. W tym celu, jego zdaniem, można nawet zrezygnować z planu zagospodarowania.

Kandydat "Ziemi Tarnowskiej" nie widzi też nic złego w tym, żeby Wojnicz stał się sypialnią Tarnowa, a mieszkańcy pracowali w sąsiednich gminach.

Zdaniem Andrzeja Króla do Wojnicza można ściągnąć nowych mieszkańców, także tych z grubszym portfelem, którzy zostawią w gminie więcej pieniędzy.

 

 

Jak zauważa Tadeusz Bąk, problemem gminy jest nadal wodociągowanie. "Nie sposób wyobrazić, żeby w kilku sołectwach jeszcze do tego roku, w XXI wieku, nie było wody".

Burmistrz wyjaśnia, że musiał szybko zająć się skanalizowaniem samego Wojnicza, bo gdyby tego nie zrobił, gmina płaciłaby kary za zanieczyszczenie środowiska. Jacek Kurek wyjaśnia, że do końca przyszłego roku miasto powinno być w skanalizowane w 95 procentach.

Jak obiecuje, jeśli wygra, zajmie się doprowadzeniem wodociągów do "Dębiny Łętowskiej, gdzie jest bardzo poważny problem z wodą, a następnie Olszyn, Milówki, niektórych domów w Sukmaniu i Grabnie".

 

Osobnym problemem, zdaniem Jacka Filipka, jest całkowite niewykorzystanie potencjału turystycznego gminy. "Sam założyłem agroturystykę i w tej chwili tak naprawdę jestem jedyny, który funkcjonuje w ten sposób w całej gminie. W Dębnie jest kilkadziesiąt, w Zakliczynie kilkadziesiąt, a u nas w Wojniczu jest tylko jedno gospodarstwo".

Zdaniem niezależnego kandydata władze skupiły się m.in. na remontach domów ludowych i remizach OSP, a zapomniały przy tym o samym Wojniczu, który jego zdaniem jest przepiękny, ale zaniedbany.

"Ryneczek, który przed wojną żył, teraz jest jednym wielkim bezpłatnym parkingiem, na którym ludzie zostawiają auta i jadą autobusem do pracy do Tarnowa czy Brzeska".

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:05

    "Akcja Sznurek", czyli na ratunek krakowskim gołębiom

  • 14:30

    Uwaga! 1 i 3 maja za parkowanie na Obszarze Płatnego Parkowania trzeba normalnie zapłacić

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię