Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Tarnowie zmarła Sara Maria Andrasz

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2019.11.08 14:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:16 )
Sara Maria Andrasz to jedna z najbardziej znanych w Tarnowie, ale i w Małopolsce przedstawicielek społeczności romskiej. Przez lata najpierw sama uczyła się w Tarnowie życia z Polakami, potem pomagała innym małopolskim Romom w integracji.

Ostatnie zdjęcie Rajki Andrasz z synem, Adamem (08.2019). / fot: Paweł Topolski

Posłuchaj materiału Agnieszki Wrońskiej

Sara Maria Andrasz była niewątpliwie bardzo znaną tarnowską Romką. Uczestniczyła w każdym tarnowskim taborze - zawsze w długiej romskiej sukni opowiadała o romskich tradycjach i uczyła dzieci romskich tańców. Przez najbliższych nazywana była "ciotka Sarą". 

"Należała do grupy Romów, którzy zamieszkiwali kiedyś Beskid Niski, okolice Dukli, żyli wśród Łemków. Po akcji Wisła, mimo że zdarzenia te bezpośrednio ich nie dotyczyły, opuścili te tereny. Tułali się jakiś czas na północy Polski i na Dolnym Śląsku, aż z początkiem lat 50. osiedlili się w Tarnowie. To tu powstał zespół artystyczny Nevo Drom, czyli Nowa Droga. Ciotka Sara była jego główną solistką" - przypomina Adam Bartosz, znany tarnowski romolog. "Była to zwyczajna Cyganka. Tak by się mogło wydawać. Ona nie zajmowała stanowisk, nie uczestniczyła w życiu politycznym. Była znana jednak przez praktycznie wszystkich tarnowian. Ona cieszyła się ogromnym szacunkiem" - dodaje Bartosz. 

Rodzina Andraszów ma olbrzymi wkład w sukces integracji w Małopolsce społeczności romskiej i polskiej. "Istotnie Tarnów był wzorcowym przykładem, jak można tę zupełnie obcą społeczność kulturową włączyć w publiczne życie reszty mieszkańców. To tu przyjeżdżali pracownicy ministerstw, którzy mieli za zadanie pomagać w adaptacji Romów i tu właśnie znajdowali wzór. Ale na marginesie muszę wspomnieć, że wśród grup romskich Tarnów był podawany jako niedobry przykład. Mówili, że tu "Cyganie zaprzedali się gadziom". To była trudna adaptacja" - mówi Adam Bartosz. 

Trzeba też przyznać, że ta integracja polsko-romska w Tarnowie nie zawsze przebiegała spokojnie. Zdarzały się spięcia i problemy, ale z całą pewnością Romowie tarnowscy zaskarbili sobie sympatię mieszkańców barwnymi i kolorowymi zwyczajami. Romskie tabory organizowane co roku w Tarnowie od lat przyciągają tłumy zainteresowanych. 

Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

 

Przypominamy: jubileuszowy, tarnowski Tabor Pamięci Romów

Jednak na ulicach Tarnowa Romowie już nie są tacy widoczni. Spora część tej społeczności wyjechała z Małopolski, najczęściej za granicę w poszukiwaniu pracy. A ci, którzy pozostali, bardziej są już Małopolanami niż Romami. "Zaadaptowali się, zasymilowali. Pożenili z Polkami, powychodziły za Polaków. Kształcą się, pracują, korzystają z programu stypendialnego, przygotowanego już w 2001 roku właśnie dla Romów" - przyznaje Adam Bartosz. 

Dziś w Tarnowie mieszka okołu 50 Romów. Kiedyś żyło tam ponad 200 przedstawicieli tej narodowości. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu w Krzyżu w niedzielę o 12.00.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:05

    "Akcja Sznurek", czyli na ratunek krakowskim gołębiom

  • 14:30

    Uwaga! 1 i 3 maja za parkowanie na Obszarze Płatnego Parkowania trzeba normalnie zapłacić

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię