Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Tarnowie trwają Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. PROGRAM

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2015.06.12 10:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:23 )
Po części dzięki facebookowi przyjechali do Tarnowa z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Francji i Anglii, żeby uczcić 20. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Do tej pory uroczystości ściągały pojedynczych potomków tarnowskich żydów, mimo że komitet opieki nad zabytkami kultury żydowskiej ma kontakt do ponad 150 osób. Po tym jak powstała grupa poświęcona tarnowskim żydom na facebooku, na tegoroczne obchody przyjechało kilkanaście osób. To pozwoliło m.in. odmówić modlitwę za zmarłych Kadisz, w której musi brać udział co najmniej 10 mężczyzn.

fot: B. Maziarz

Posłuchaj o obchodach poemat Naomi Singer o wydarzeniach ze Zbylitowskiej Góry, czyta Karolina Piotrowska z gimnazjum w Zawadzie
W Tarnowie trwają Dni Pamięci Żydów Galicyjskich
Galicjaner Sztetl - koncert Eliezera Mizrachi, fot. Paweł Topolski

Stało się to podczas uroczystości inaugurujących Dni Pamięci Żydów Galicyjskich w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Podczas II wojny światowej niemieccy żołnierze zabili tam około 10 tysięcy osób z Tarnowa i okolic, w większości pochodzenia żydowskiego, w tym 800 dzieci z tarnowskiego sierocińca.

O tym miejscu kaźni nie zapomnieli mieszkańcy Zbylitowskiej Góry, dba o nie także Gmina Tarnów. Przyjeżdża tam także coraz więcej żydowskich wycieczek. Jak wspomina w rozmowie z Radiem Kraków rabin David Singer z Nowego Jorku, podczas wizyt w Polsce jego ojciec nie chciał wchodzić na teren obozów zakłady jak Auschwitz. Natomiast do lasu Buczyna jego ojciec przyjeżdżał i mówił swoim bliskim, że powinni odwiedzać to miejsce, żeby oddać hołd poległym tam członkom rodzin z żydowskiego sieronica.

Na Dni Pamięci Żydów Galicyjskich do Tarnowa już po raz kolejny przyjechała pani Jadwiga Majchrzak z Warszawy, która o swoich żydowskich korzeniach dowiedziała się dopiero w 1997 roku. Jej przodkami byli m.in. Szancerowie, właściciele młyna, który niedawno się spalił. W lesie Buczyna zginęła jej praprababcia - Szarlota Szancera.

W sobotę odbędzie się święto ulicy Żydowskiej, tuż obok tarnowskiego rynku. Od godziny 15 do 18 będzie można m.in. zagrać w dawne gry i zabawy, nauczyć się pisania swojego imienia hebrajskimi literami, a w czasie pomogą się przenieść dawne szyldy sklepów i zakładów.

Program Dni Pamięci Żydów Galicyjskich

12 czerwca [piątek]
Godz. 17:00 (Tarnowski Ratusz). Rabin z plakatu. Promocja najnowszej książki Adama Bartosza Galicyjskim szlakiem chasydów sądecko-bobowskich, z udziałem jednego z bohaterów książki, reb Davida Singera, którego twarz trafiła na okładkę książki a także na plakat promujący Galicjaner Sztetl. Książka ta jest fascynującą opowieścią-przewodnikiem po zaginionym świecie żydowskim, który jednakże odrodzony trwa w innym miejscu, rozwija się na Brooklynie, Londynie, Amsterdamie, Izraelu, nie zapominając, skąd jego korzenie. I którego ślady są ważnym elementem więzi między odwiedzającymi galicyjskie miasteczka Żydami, a potomkami sąsiadów ich przodków.

13 czerwca [sobota]
Ok. 9:30 Poranna modlitwa – shahris pod bimą [czytanie Tory]. W czasie szabatu odbywa się poranna modlitwa sobotnia, czyta się odpowiedni na ten dzień fragment Tory. Oryginalną Torę, ocaloną z Zagłady, przewiezioną przed wojna z Jasła do USA przywiezie z sobą reb David Singer. Czytać Torę będzie prof. Jonathan Webber. Uroczystość potrwa około 2,5 godz. W tym dniu Torę czyta się w synagodze. Ale chasydzi uznają miejsce po tarnowskiej synagodze za szczególnie święte, tu bowiem modlili się wielcy rabini, że uznano, iż mimo zrujnowania murów, miejsce zachowało świętość. Zdecydowano, aby po raz pierwszy od zniszczenia synagogi w listopadzie 1939 roku, po 76 latach, niejako „wskrzesić” synagogę poprzez uczynienie z jej otoczenia symbolicznej świątynnej przestrzeni. Będzie to możliwie po poczynieniu specjalnych, skomplikowanych zabiegów rabinicznych, w czym pomogą wolontariusze z Fundacji Antyschematy 2.

Godz. 15:00-18:00 Projekt Ulica Żydowska z udziałem młodych wolontariuszy. Zabawy przedwojenne dla dzieci, pokazy dawnych gier ulicznych, zmienione oblicze ulicy Żydowskiej (pojawią się dawne szyldy firmowe), wspólne malowanie muralu o treści antydyskryminacyjnej, możliwość nauczenia się pisania swego imienia hebrajskimi literkami oraz inne atrakcje.
Godz. 21:00 Koncert muzyki żydowskiej Pod bimą. Wystąpi zespół Klezmafour. Z zespołem zagrają kilka utworów tarnowscy muzycy. Zespól zorganizuje kilkugodzinne warsztaty dla młodych tarnowskich muzyków, i spróbuje zagrać z nimi kilka utworów na początek koncertu.

Godz. 22:15 Uroczyste zakończenie szabatu, Hawdala celebrowana przez reb Dawid Singera. Tuz po koncercie odbędzie się szczególna ceremonia, zazwyczaj celebrowana tylko w synagodze albo w domu – pożegnanie świętego dnia szabatu. Dla gości koncertu będzie to absolutne wyjątkowa okazja uczestnictwa w religijnej ceremonii odbywanej wedle najbardziej tradycyjnego chasydzkiego rytu.
Hawdala odbywa się poprzez udzielenia błogosławieństw:
• błogosławieństwa wstępnego,
• błogosławieństwa nad winem,
• błogosławieństwa nad wonnymi ziołami,
• błogosławieństwa nad światłem (konieczna jest świeca z kilkoma knotami, łączącymi się w jeden).


14 czerwca [niedziela]
Godz. 11:00-13:00 Otwarta Brama Cmentarza – zwiedzanie tarnowskiego cmentarza żydowskiego z przewodnikiem. Tarnowski cmentarz to jeden z najstarszych, i relatywnie najlepiej zachowany po zniszczeniach wojennych, na którym można się jeszcze doliczyć około 6000 ocalałych nagrobków od XVIII wieku po rok 1993, kiedy to pochowany został „Ostatni strażnik Tory” Abraham Landner, mieszkający przy ul. Goldhammera 1, gdzie mieściła się ostatnia tarnowska bóżnica. Przewodnicy poprowadzą co godzinę grupę zainteresowanych szlakiem najciekawszych nagrobków i pochowanych tu tarnowskich Żydów.


16 czerwca [wtorek]
BWA, ul. Słowackiego 1
Godz. 18:00 „Księga Dębicy” – spotkanie z autorami książki - Ireneuszem Sochą i Arkadiuszem Więchem,
Godz. 19:00 „Jorcajt. Pielgrzymki chasydów” wernisaż wystawy fotografii Michała Gąciarza.


18 czerwca [czwartek]
TCK, Rynek 5
Godz. 19:00 „Poza lasem - Żydzi w Europie Wschodniej 2004-2012”-  wernisaż wystawy fotografii Loli Kantor z USA.

Godz. 21:00  Koncert pod Bimą, wystąpi Magda Brudzińska Klezmer Trio.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/Muzeum Okręgowe w Tarnowie/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:30

    Uwaga! 1 i 3 maja za parkowanie na Obszarze Płatnego Parkowania trzeba normalnie zapłacić

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 10:15

    "To co dzikie, nie ma słów", czyli o nocy - poranne rozmowy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię