"To jest rewitalizacja całego centrum. W przyszłym roku powinny się skończyć wszystkie prace i nasza piękna starówka powinna być już oddana w całości  mieszkańcom, ale też turystom. Będzie realizowana ulica Zakątna, dokończenie wymiany wszystkich zdewastowanych przez lata nawierzchni. Płyta Rynku będzie już gotowa, kończą się  prace przy Rynku 4 gdzie jest Park Nauki i Doświadczeń. A najprzyjemniejszy będzie początek roku, bo zapraszam już dzisiaj melomanów na koncert do nowej sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych - małej filharmonii". - wyliczał prezydent Roman Ciepiela.

"Niestety nie mamy jako Tarnów wizji rozwoju. Nie mamy pomysłu na to miejsce". - przekonywał z kolei radny PiS Dawid Solak - "Czy dzięki temu, że zrewitalizujemy Park Strzelecki, że stworzymy Park Doświadczeń przy Rynku, że wyremontujemy płytę Rynku, rozwiążemy największy problem Tarnowa ? Czyli drenaż młodych, zdolnych ludzi, którzy z Tarnowa się wyprowadzają do większych ośrodków.  W tym mieście nie ma niestety dla nich perspektyw rozwoju zawodowego, ani interesujących perspektyw prowadzenia działalności gospodarczej. Czy dzięki temu, że będziemy przeznaczali grube miliony złotych na inwestycje w - szeroko pojętą sferę czasu wolnego -  zaczną powstawać nowe firmy ? Powinniśmy więcej pieniędzy przeznaczać na strefy aktywności gospodarczej, na wykupy i scalanie gruntów. Żeby mieć co zaoferować inwestorom". - podkreślał podczas dyskusji Solak.

"Przy ulicy Komunalnej powstaje Strefa Aktywności Gospodarczej z 20 hektarami pod zabudowę". - opowiada prezydent Ciepiela - "My w życiu potrzebujemy i miejsc do pracy i wypoczynku, uprawniania sportu. Budujemy miasto zrównoważone w wielu aspektach".

Jak dodaje prezydent, udało się wprowadzić 20 poprawek zgłaszanych przez radnych. "Zabezpieczamy placówki oświatowe, pomocy społecznej, kultury i sportu. Z większych wprowadzonych do budżetu inwestycji, których nie było w projekcie jest to ulica Pasterska i Równoległa. To duża inwestycja za blisko 14 milionów złotych. Bardzo ważna dla Mościc i Zbylitowskiej Góry"

Wśród inwestycji, które mają być realizowane w przyszłym roku w Tarnowie są także m.in.: rozbudowa przedszkola w Krzyżu, budowa Domu Kultury na osiedlu Westerplatte, przebudowa fragmentu ulicy Krakowskiej oraz dokończenie remontu ulicy Lwowskiej. Prezydent zapewnia, że w 2020 roku ma się także rozpocząć przebudowa stadionu w Mościcach.

O "bieda budżecie" jeszcze na etapie jego konstruowaniu mówił radny klubu Nasze Miasto Tarnów Tomasz Olszówka. "W zakresie działalności operacyjnej to jest budżet zaciskania pasa. Nazwałem to kiedyś bieda-budżetem i muszę powiedzieć, że w dużej mierze tak jest. To wynika po pierwsze z uwarunkowań zewnętrznych i tego, że samorządy otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas. Z drugiej strony cały czas utrzymujemy wysoki poziom inwestycji więc na poziomie działań majątkowym jest to ciągle budżet dużych inwestycji - kontynuacji. Bo jako radni w dużej mierze jesteśmy zakładnikami decyzji podejmowanych przez naszych poprzedników. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić sytuacje, że nagle ekipy budowlane w wyniku naszych decyzji przerywają remonty płyty Rynku, Parku Doświadczeń itd...".

Olszówka chwali budżet za zmniejszanie zadłużenia oraz deficytu. Podobnie jak radny Sebastian Stepek z Nowoczesnej, który nazywa budżet  zbilansowanym, dobrym i oszczędnościowym. Ubolewa jednak nad małymi pieniędzmi na sport i kulturę. "Mam nadzieję, że pan prezydent wywiąże się z obietnicy i na początku roku pieniądze się znajdą. Nie może być tak, że miasto Tarnów wydaje na sport dzieci i młodzieży 1,5 miliona złotych".

Roman Ciepiela odpowiada, że "jak tylko ocenimy w pierwszym kwartale jak będą wyglądały wpływy podatkowe, będziemy mogli podejmować decyzję o zwiększeniu tych środków".

Przewodniczący klubu radnych PiS Ryszard Pagacz podczas dyskusji budżetowej zwracał z kolei uwagę na to, że "praktycznie nie będzie żadnych inwestycji" w takich dzielnicach jak Krzyż, Klikowa, Mościce. "Z żalem muszę powiedzieć, że około 50 wniosków złożonych przez nasz klub zostało wyciętych".

"Ja wiem, że wiele osób osób chciałoby mieć jeszcze więcej inwestycji przede wszystkim na drogi lokalne. Musieliśmy jednak zadbać o środki na edukacje i politykę społeczną". - podkreśla prezydent Tarnowa Roman Ciepiela - "Tylko na te dwa obszary wydamy w przyszłym roku ponad 550 milionów złotych. Nie wyobrażam sobie zostawić ludzi bez pomocy społecznej w okresie zimowym".

Po stronie dochodów w właśnie przyjętym budżecie miasta Tarnowa na przyszły rok zapisano 823 miliony złotych, a po stronie wydatków 839 milionów złotych.

Za przyjęciem budżetu miasta Tarnowa na 2020 roku w tym kształcie zagłosowało 14 radnych w tym Grażyna Barwacz, Jakub Kwaśny, Piotr Górnikiewicz, Tomasz Olszówka, Tadeusz Żak z klubu Nasze Miasto Tarnów, Agnieszka Danielewicz, Krzysztof Janas, Zbigniew Kajpus, Kinga Klepacka, Krystyna Mierzejewska, Sebastian Stepek, Grzegorz Światlowski, Marian Wardzała z klubu Koalicji Obywatelskiej oraz Józef Gancarz z PiS.

Przeciw było 11 radnych. Mirosław Biedroń, Stanisław Klimek, Barabra Koprowska, Roman Korczak, Anna Krakowska, Stanisław Klimek, Ryszard Pagacz, Adam Sajdak, Dawid Solak, Angelika Świtalska, Piotr Wojcik z PiS oraz Marek Ciesielczyk wybrany do rady z listy Koalicji Obywatelskiej.

 

Bartłomiej Maziarz/bp

 

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.