Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów - Obchody żydowskiego święta Chanuka.ZDJĘCIA

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2013.12.03 06:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:42 )
Przed tarnowską Bimą zapłonęły wczoraj wieczorem świecie w szósty dzień żydowskiego święta Chanuka. To wydarzenie upamiętniające żydowska przeszłość miasta.

fot. P.Topolski

Święto Chanuka w Tarnowie fot. P.Topolski
Święto Chanuka upamiętnia cudowne wydarzenie, które miało miejsce w trakcie żydowskie powstania Machabeuszy. Powstanie wybuchło w 167 roku p.n.e. kiedy król Antioch IV Epifanes narzucił mieszkańcom podległych mu ziem kult grecki i poddał ich agresywnej hellenizacji. Powstańcy wyparli Greków z Judei i wolność religijna została przywrócona. Świątynia Jerozolimska,  przemieniona przez Antiocha IV na miejsce kultu Zeusa Olimpijskiego, została wówczas oczyszczona i ponownie poświęcona.



Chanuka dosłownie oznacza „poświęcenie”. Według Talmudu, po oczyszczeniu Świątyni kapłani stwierdzili, że zapas czystego rytualnie oleju do siedmioramiennego świecznika świątynnego wystarczy tylko na jeden dzień. Jednak w cudowny sposób, olej ten palił się przez osiem dni, co wystarczyło aby przygotować nowy zapas.



Najważniejszym rytuałem tego święta zwanego Świętem Świateł jest zapalenie świateł na specjalnym świeczniku – chanukiji - przez osiem kolejnych dni jego trwania.



Tarnowskie spotkanie odbyło się w szósty dzień Chanuki i tyle świec zapłonęło wczoraj na muzealnym świeczniki przed Bimą.


W uroczystościach w Tarnowie wzięli udział przedstawiciele władz Tarnowa, obrzędy modlitewne poprowadził krakowski Rabin i tarnowski Biskup. W t spotkaniu uczestniczyła także żydowska młodzież z Krakowa.



(Agnieszka Wrońska/Muzeum Okręgowe w Tarnowie)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię