Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Skamieniałe Miasto coraz bardziej popularne. Niestety za wejście trzeba będzie zapłacić

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2019.05.02 15:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:07 )
To największa atrakcja turystyczne pogórza Ciężkowickiego. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 100 tysięcy turystów. Mowa o rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto, który znajduje się zaledwie kilometr od centrum Ciężkowic, tuż przy drodze 977 Tuchów - Gorlice. To tu charakterystyczne formacje skalne swoim kształtem przywodzą na myśl zwierzęta, budynki czy sylwetki ludzi. Z roku na rok coraz więcej turystów decyduje się wejść na szlak pieszy wiodący przez Skamieniałe Miasto.

Fot. Paweł Topolski

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

W czwartek dobra, słoneczna, choć nieco wietrzna pogoda i długi, majowy weekend sprawiły, że od wczesnych godzin porannych parking przed głównym wejściem do Skamieniałego Miasta wypełniał się samochodami. Co ciekawe, nie byli to turyści z najbliższych okolic Ciężkowic. Niejednokrotnie musieli pokonać kilkaset kilometrów, by móc podziwiać skały o nietypowych kształtach.

Jak wynika z rozmów z turystami, atutem ciężkowickiej atrakcji jest łatwość dostępu i przejścia szlakiem także dla starszych i dzieci.

Takie zainteresowanie turystów cieszy samorząd gminny. Burmistrz Ciężkowic, Zbigniew Jurkiewicz, przyznaje, że choć w ciepłe weekendowe dni trudno o miejsce parkingowe tak w centrum miejscowości, jak bliżej Skamieniałego Miasta, co czasem doskwiera mieszkańcom miejscowości - to tak duże zainteresowanie turystów korzystanie wpływa na rozwój ekonomiczny miasta. Powstają nowe punkty gastronomiczne czy noclegowe. Te ostatnie trochę na wyrost, bo turyści przyjeżdżający do Skamieniałego Miasta to głównie tak zwani turyści jednodniowi. Burmistrz przyznaje jednak, że w długofalowych planach gminy są nowe inwestycje turystyczne oraz wniosek o nadanie gminy tytułu uzdrowiska, co ma zwiększyć atrakcyjność turystyczna gminy.

- Park zdrojowy, jak również Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej i ścieżka w koronach drzew to już jest taka baza, która pozwoli nam składać wnioski o przyznanie statusu uzdrowiska Ciężkowicom, a terenom przyległym na terenie statusu miejscowości uzdrowiskowych. Na budowę parku zdrojowego rozpisana została już specyfikacja przetargowa, otwarcie ofert 17 maja. Myślę, że będą dobre oferty, mieszczące się w kwotach przez nas zaoferowanych – mówi Zbigniew Jurkiewicz.

Ale do tego, by Ciężkowice stały się uzdrowiskiem, jeszcze daleka droga. Park zdrojowy to inwestycja warta ponad 22 miliony złotych i ma być gotowa dopiero za dwa lata. Dopiero wtedy gmina rozpocznie starania i tytuł uzdrowiska.

Na koniec niezbyt miła wiadomość dla turystów - od tego tygodnia, czyli w zasadzie długiego, majowego weekendu - by podziwiać Skamieniałe Miasto, trzeba będzie kupić bilet. To tej pory ta atrakcja był dostępna bezpłatnie, ale jak tłumaczy burmistrz, przy tak dużym, zainteresowaniu ciężkowicką atrakcją - konieczne są prace konserwacyjne zarówno samej ścieżki jak i skał.

Na szczęście ceny za wstęp nie są zbyt wygórowane. Bilet normalny kosztuje 3 złote, o złotówkę tańszy jest bilet ulgowy.

 

Marcin Golec/jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:05

    "Akcja Sznurek", czyli na ratunek krakowskim gołębiom

  • 14:30

    Uwaga! 1 i 3 maja za parkowanie na Obszarze Płatnego Parkowania trzeba normalnie zapłacić

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię