Jak wyjaśniała w tarnowskim studiu Radia Kraków dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec, chodziło o to żeby zapewnić dostęp do kina lokalnej społeczeności. Bez ścigania się z kinami w Dąbrowie Tarnowskiej czy Tarnowie na repertuar. I jak podkreśla Małgorzata Morawiec, na razie wygląda na to, że był to strzał w dziesiątkę bo do kina Za Rogiem w Oleśnie zaglądają i najmłodsi i seniorzy. "Miesięcznie wyświetlamy od 26 do 30 seansów, myślę, że o czymś to świadczy". - podkreśla dyrektora Biblioteki Publicznej.

Małgorzata Morawiec, dodaje, że każdy mieszkaniec może poglądnąć bazę filmów sieci Kino Za Rogiem i wskazać co chcieliby zobaczyć w Oleśnie. "Większość naszych seansów to seanse na życie. Gdzie np. grupa zorganizowania przychodzi i prosi o wyświetlenie jakiegoś filmu". - podkreśla szefowa biblioteki i kina.

Są też seanse z niespodzianką czyli np. z kawą i szarlotką. Kino Za Rogiem w Oleśnie zostało uruchomione w czerwcu w niedługo wcześniej oddanym budynku Biblioteki Publicznej. Co zdaniem szefowej tej instytucji ma same plusy.

"Każdy czytelnik wychodzi z aktualnym repertuarem i w drugą stronę wygląda to podobnie. Praktycznie każdy widz kina zagląda także do biblioteki. Największym powodzeniem biblioteka cieszy się wśród najmłodszych widzów. Każdy pobyt w naszym kinie kończą w naszym kąciku malucha dla najmłodszych czytelników. Gdzie dzieci mają dostęp do książek, ale też zabawek. Więc niejednokrotnie mamy muszą i godzinę po seansie filmowym spędzić w bibliotece". - cieszy się dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec.

W kinach Za Rogiem tak w Oleśnie jak w Olszynach bilety na seanse kosztują 5 złotych. Repertuar obu kin można znaleźć na facebooku. W grudniu planowany jest przegląd pt. "Lwy, Cezary i Oscary w Kinie Za Rogiem". Będzie można zobaczyć m.in. filmy: Bogowie, Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnietniu, Zniewolony, Mama czy też Lewiatan.

Bartek Maziarz