Gmina pozyskała rządowe dofinansowanie na to przedsięwzięcie - ogłoszony został już przetarg na wykonanie zadania, rozstrzygnięty ma być do końca lutego.
"Liczymy, że po wyłonieniu wykonawcy tę inwestycję do końca roku 2022 zakończymy. To będzie jeden odwiert o nazwie 'Ignacy' - otwór poszukiwawczo-badawczy w celu pozyskania wód siarczkowych i solankowych" - mówi burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa.
Po wykonaniu odwiertu gmina jest gotowa do przygotowania infrastruktury, która doprowadzi wody lecznicze do istniejącego Parku Zdrojowego. Dzięki temu kuracjusze poza metodą Kneippa mogliby leczyć się już także wodami siarczkowymi i solankowymi.
Odwiert będzie ważnym krokiem do realizacji marzeń o utworzeniu w Ciężkowicach kolejnego małopolskiego uzdrowiska. Wsparcie w tych działaniach zapewnia Ciężkowicom także Urząd Marszałkowski.
"Jeżeli tylko samo miasto zachowa taką determinację kierunkową, to oczywiście my będziemy wspierać, bo to uatrakcyjnia ofertę Małopolski. W Małopolsce jest wiele uzdrowisk i to bardzo modnych, coraz lepiej prosperujących, dlatego też tego rodzaju inicjatywy na pewno będą mieć wsparcie zarządu województwa" - deklaruje marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Koszt wykonania pierwszego odwiertu o nazwie "Ignacy" w Ciężkowicach to ponad 10 mln złotych. Marzenia o utworzeniu w Ciężkowicach uzdrowiska miał jeszcze sam mistrz Ignacy Jan Paderewski, którego dwór znajduje się na tym terenie. Ponad 100 lat temu Paderewski miał w planach budowę sanatoriów, a z Ciężkowic chciał uczynić duże uzdrowisko. Brak zgody radnych na wykupienie działek pod ich budowę uniemożliwił dalszy rozwój jego koncepcji.