- Po 45 roku życia powinniśmy się rutynowo badać co 3 lata w kierunku zaburzeń gospodarki węglowodanowej. 90 proc. chorych z cukrzycą to chorzy z cukrzycą typu II. Choroba często zaczyna się podstępnie, nie dając żadnych objawów. Nawet połowa chorych może nie wiedzieć, że pojawiają się zaburzenia gospodarki węglowodanowej - mówi Sebastian Borys.
Pacjenci, którzy znajdują się w grupach ryzyka, to osoby z otyłością lub z cukrzycą w rodzinie - ale także ci, którzy nie uprawiają sportu. Jak podkreśla ekspert, regularne badanie glikemii pozwoli na wczesne wykrycie cukrzycy i uniknięcie poważnych jej konsekwencji. Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w zeszłym roku w samej Małopolsce chorych leczących się na cukrzycę było niemal 154 tysiące.
Martyna Masztalerz/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.