Ten problem jest szczególnie widoczny u dzieci i młodzieży, które od roku nie chodzą do szkoły, a zajęcia mają zdalnie. Dlatego też Szpital Dziecięcy świętego Ludwika w Krakowie organizuje turnusy leczenia otyłości dla dzieci i młodzieży. Minikolonie będą się odbywać w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, filii placówki.

- Dzieci są przyklejone do komputerów, nie mają towarzystwa. Jedzą kompulsywnie, bo mają dostęp do jedzenia - mówi dr Grażyna Spychałowicz-Brol, lekarz rehabilitacji medycznej w szpitalu świętego Ludwika. Program jest na razie uruchomiony pilotażowo. Pierwsze turnusy dla kilkunastu dzieci odbędą się na początku kwietnia. Problem otyłości nie dotyczy jednak tylko dzieci. W pandemii te problemy doskwierają wszystkim - przyznają pytani przez nas mieszkańcy Krakowa.

Według badań wykonanych w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości", każdy Polak przytył w czasie pandemii średnio o dwa kilogramy.

- Patrząc na to, co spotykam w gabinecie, dwa kilogramy to dolna granica - przyznaje dietetyk Urszula Zwierczyk. Powody to oczywiście brak ruchu, stres i związane z tym kompulsywne podjadanie, a także zmiana nawyków żywieniowych. Między innymi wspomagając restauracje, częściej zamawiamy jedzenie na wynos.

Dodatkowo producenci wpadają kolejne pomysły i obecnie możemy nawet zamówić chleb, pizzę czy też zapiekanki do paczkomatu. Takie dania możemy sobie złożyć i podgrzać.

- Niestety jest to podyktowane naszym lenistwem. Im mniej się o nasze jedzenie postaramy, tym bardziej prawdopodobne, że będzie ono dla nas niezdrowe - dodaje Urszula Zwierczyk. Według niej nic nie jest zdrowsze niż przygotowane przez siebie jedzenie ze świeżych produktów. Musi
być ono jednak urozmaicone i konsumowane regularnie.

Aby zbędne kilogramy nie pojawiały się na wadze, dietetycy zachęcają także do wyrobienia sobie nawyku codziennego ruchu i ćwiczeń. Nawet w przerwach w pracy zdalnej.

Według badań wykonanych w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" ponad połowa kobiet i ponad 2/3 mężczyzn w Polsce ma nadmierną masę ciała, a co czwarty Polak choruje na otyłość.

 

Tomasz Bździkot/RK/jz

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.