Przed powstaniem oczyszczalni ścieki z Nowego Sącza bezpośrednio trafiały do Dunajca. - Dziś zanim wpłyną do rzeki są w 99 procentach oczyszczane z bakterii – mówi Łukasz Iljuczonek, kierownik oczyszczalni. - Spływają do nas ścieki z Nowego i Starego Sącza, a także gmin Nawojowa i Kamionka Wielka. Dziennie oczyszczamy około 23 tysięcy litrów ścieków – podkreśla Łukasz Iljuczonek.

Sądecka oczyszczalnia jest jedną z najnowocześniejszych i największych w Małopolsce. Zajmuje ponad cztery hektary powierzchni. - Odbieramy ścieki od 100 tysięcy odbiorców, ale jesteśmy w stanie obsłużyć aż 180 tysięcy klientów. W każdej chwili możemy się także rozbudować. Tuż obok istniejących obiektów jest zarezerwowany teren na kolejne budynki. Mamy też gotowe projekty – dodaje Janusz Adamek, prezes spółki Sądeckie Wodociągi.

W procesie oczyszczania ścieków pozyskiwany jest metan, który wykorzystywany jest do ogrzewania budynków. W oczyszczalni powstaje także z biogazu energia elektryczna, która w 80 procentach pokrywa zapotrzebowanie placówki na prąd. Pozostałości zanieczyszczeń przetwarzane są na kompost.

 

Bartosz Niemiec