Dr Ewa Makieła, dyrektor Centrum mówi, że świadczenia medyczne są finansowane przez NFZ, a pacjenci mogą liczyć nie tylko na pomoc lekarza psychiatry. "Mamy psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych. Działają zespoły leczenia środowiskowego. Najbardziej chorzy pacjenci mogą być także leczeni w domu. Tam przyjeżdża zespół, który zajmuje się leczeniem w miejscu zamieszkania" - podkreśla.

Pacjent zgłasza się do powstałych właśnie punktów koordynacyjnych i tam - po wstępnej diagnozie - zapada decyzja, jakiego dalszego leczenia wymaga dana osoba. "Powstały trzy takie punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne. Jeden jest w Zakopanem, drugi w Nowym Targu i trzeci w Rabce. Pacjenci mogą tam się zgłaszać po leczenie ambulatoryjne i dzienne. Natomiast leczenie stacjonarne jest w Nowym Targu" - tłumaczy dr Makieła.

Powstałe punkty oferują nowoczesne metody leczenia problemów psychicznych, m.in. właśnie pomoc bezpośrednio w miejscu zamieszkania pacjenta. Lekarze i psycholodzy robią wszystko, aby leczenie nie wymagało przerwania czy rezygnacji z aktywności zawodowej, do której często po leczeniu szpitalnym nie ma powrotu.

Ze statystyk wynika, że do pierwszego punktu w Nowym Targu, który działa od kilku lat, zgłasza się znacznie więcej osób, niż się spodziewano. To pokazuje, jak wiele pacjentów potrzebuje szybkiej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.