Wprowadzenie na rynek pierwszych 50 tys. ton ekologicznego paliwa będzie eksperymentem, który na początek obejmie Sądecczyznę. Jest to element programu „Sądecczyzna w czystej atmosferze” do którego przystąpiły wszystkie sądeckie samorządy.

- W naszym rejonie główny problem polega na emisji pyłów i benzoalfapirenu, dlatego każda redukcja jest bardzo istotna – mówi Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor wydziału ochrony środowiska w sądeckim magistracie - Spalanie błękitnego węgla to ponad 90 procent mniejsza emisja pyłu i benzoalfapirenu. A więc wprowadzenie go na rynek spowodowałoby radykalne obniżenie wielkości emisji i szybki efekt. Spalanie tego węgla nie wymaga żadnych inwestycji od mieszkańców, żadnego dostosowania ani wymiany pieca. Można go spalać w każdym piecu.

Instalacja do produkcji błękitnego węgla znajduje się aż w Policach pod Szczecinem, jednak ilość, którą chcemy zagospodarować, czyli 50 tysięcy ton w pierwszym roku, w następnym 100 tysięcy ton, ta instalacja jest nam w stanie zapewnić. W dalszej przyszłości może powstać nowa instalacja znacznie bliżej Sącza.

Głównym założeniem projektu było uzyskanie środków na wyrównanie cen. Żeby żaden mieszkaniec nie odczuł wyższych kosztów kupując ten węgiel. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska za akceptował ten projekt i teraz pracujemy nad wnioskiem o dofinansowanie. Koszt zakupu ma być identyczny lub ciut niższy dla zachęty, jak koszt węgla tradycyjnego średniej klasy. To paliwo ma dużo wyższą kaloryczność, więc jego zużycie będzie mniejsze. Intencją tego eksperymentu jest udowodnienie w makroskali, że istnieje możliwość ograniczenia emisji bezinwestycyjnie. Uchwała antysmogowa przewiduje dziesięcioletni okres wymiany pieców, a efekty potrzebne są od zaraz. Zastosowanie błękitnego węgla nie wyklucza innych działań, ale one wymagają inwestycji i są rozciągnięte w czasie. Poza tym to najlepsze rozwiązanie dla terenów, gdzie w tej chwili nie ma sieci gazowej.

Program powinien wejść w życie od kolejnego sezonu grzewczego. Węgiel będzie dostępny u dystrybutorów węgla na terenie gmin objętych projektem. Porozumienie podpisały wszystkie gminy z Kotliny Sądeckiej oraz gminy uzdrowiskowe: Krynica, Muszyna, Piwniczna, Łabowa.

 

 

 

(Sławomir Wrona/ew)