W Muszynce znajdują się jedne z najlepiej zachowanych okopów konfederatów barskich w Polsce, ale przypadkowy turysta, który zawędruje w okolice tych XVIII-wiecznych fortyfikacji, najprawdopodobniej nie będzie w stanie docenić ich wartości. Dr Piotr Sadowski z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, który zajmuje się udostępnianiem turystycznym obiektów militarnych tłumaczy, że dla laika, który nie zna się na fortyfikacjach, to jakieś wały i wgłębienia w ziemi, natomiast dobrze zinterpretowane pokazują wspaniałe, nowożytne fortyfikacje.

Dlatego jeszcze w tym roku w Muszynce powstanie ścieżka edukacyjna. Jej projekt jest już gotowy. Ścieżka będzie pokazywać nie tylko sam system obronny obozu, ale również całą historię konfederacji na kilkunastu panelach informacyjnych.

Jest szansa, że w przyszłości obóz konfederatów barskich zostanie odtworzony. Wymaga to jednak sporych nakładów finansowych i lepszego przebadania terenu okopów, bo tam były tylko badania geofizyczne, bez wbicia łopaty w ziemię - mówi Michał Filipowicz, z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wiadomo, że była tam kaplica, więc trzeba będzie ten obiekt i pozostałe wydobyć z ziemi i może w przyszłości zrekonstruować.

Władze samorządowe liczą, że pieniądze na ten cel uda się zdobyć z budżetu państwa. W zależności od zakresu przyszłych prac - potrzeba będzie od kilkuset tysięcy do nawet 3 milionów złotych.  Ważnym krokiem w kierunku odbudowy obozu konfederatów ma być przejęcie terenu okopów przez gminę Krynica. Samorząd chce zamienić tereny z obecnym właścicielem okopów, czyli nadleśnictwem Piwniczna. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie przez gminę Krynica-Zdrój podpisana notarialnie zamiana gruntu - - mówi Paweł Maślanka, z-ca burmistrza Krynicy.


W przyszłości ścieżka edukacyjna, a jeśli się uda także odtworzony obóz konfederatów w Muszynce, może stać się częścią Krynickiego Szlaku Fortyfikacji, który poprowadzi także m.in. śladami niemieckich i polskich obiektów obronnych z czasów II wojny światowej.

Konfederaci zbudowali obóz w Muszynce w 1769 roku i przebywali w nim dwa lata. Po ich działalności zachowały się kule, ryngrafy czy uniwersały. Te eksponaty można dziś oglądać w Muzeum Dziejów Tylicza.