Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czarne owce ponownie stają się symbolem Popradu

  • Nowy Sącz
  • date_range Wtorek, 2015.08.25 09:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:47 )
Czarne owce są coraz bardziej widoczne w dolinie Popradu. Rozpoczęty w zeszłym roku projekt nabiera tempa i zapomniany symbol regionu znów można spotkać na górskich łąkach. Początkowo tylko trzech baców z Piwnicznej ponownie zabrało się za hodowle czarnych owiec i zakupiło w zeszłym roku 35 jagniąt. Dziś jest ich ponad 90 i są przekazywane kolejnym miejscowym gospodarzom.

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj co mówi Monika Florek, kierownik projektu
Czarne owce Beskidu Sądeckiego (fot. Damian Radziak)

- Powrót czarnych owiec do doliny Popradu, to tak naprawdę powrót do korzeni. To z czarnej wełny mieszkańcy Piwnicznej czy Rytra szyli ubrania i stąd ich nazwa czarni górale. Podobnie jest z buncem. Ser klagany jest dla nas czymś, czym chleb był dla ludzi na nizinach – przypomina Monika Florek, kierownik projektu. 

Czarne owce królowały w dolinie Popradu aż do wysiedlenia Łemków z Beskidu Sądeckiego. Po akcji "Wisła" do wielu pustych gospodarstw sprowadzono wówczas górali podhalańskich, a wraz z nimi przybyły białe owce, które z czasem wyparły hodowle czarnych. Projekt kilku baców jednak tak się spodobał, że nawet ci, którzy w nim nie uczestniczą, wracają do tradycji. - To nasz obowiązek. Białe owce są jednak na Podhalu. Nie każdy docenia, że ta czarna owca to tradycja. Czarna nie znaczy gorsza – uważa Barbara Szwala. 

Hodowcy podkreślają, że mięso z czarnych owiec jest smaczniejsze niż białych. Niektórzy z nich pamiętają też, że przed wojną gazda, który miał białe owce był mniej poważany niż ten, który hodował czarne.

 

(Bartosz Niemiec/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię