Prof.Heller jest twórcą i propagatorem teologii nauki - przypomina ks.dr hab. Tadeusz Pabjan - filozof przyrody na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Ks.prof.Michał Heller jest także laureatem Nagrody Templetona, nazywaną "teologicznym Noblem". To prestiżowe wyróżnienie zostało mu przyznane przed 11 laty za całokształt działalności dotyczącej relacji między religią, teologią a naukami ścisłymi.
Uroczystość wręczenia "katolickich nobli" odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Te prestiżowe wyróżnienia przyznaje Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w czterech kategoriach: "Promocja godności człowieka", "Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II" oraz "Totus medialny". Przyznana została też nagroda specjalna.
Przed rozdaniem nagród głos zabrał przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który podkreślił, że są one wręczane w przededniu XIX Dnia Papieskiego, którego hasło brzmi "Wstańcie, chodźmy!". "Chcemy te słowa mocno usłyszeć, bo to jest dzień, w którym oddajemy głos papieżowi Janowi Pawłowi II, a jednocześnie modlimy się i pomagamy stypendystom - uzdolnionej młodzieży z małych wsi i miasteczek" - powiedział kard. Nycz.
Hierarcha życzył też wspaniałego Dnia Papieskiego, który "będzie służył promowaniu osoby, dzieła i świętości Jana Pawła II, ale będzie to dzień, w którym będziemy wspierać Fundację +Dzieło Nowego Tysiąclecia+, bo jest ona żywym pomnikiem św. Jana Pawła". Kard. Nycz zaznaczył też, że tegoroczny Dzień Papieski odbywa się u progu 100. rocznicy urodzin papieża.
W kategorii "Promocja godności człowieka" nagrodzone zostało Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym "Misericordia" w Lublinie, które działa od 1991. Zajmuje się niesieniem pomocy duchowej i poprawą warunków życia osób chorych psychicznie i wsparciem ich najbliższych.
W kategorii "Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" laureatem został Piotr Pałka – absolwent akademii muzycznej w Krakowie. W 1999 roku był dyrygentem Chóru Papieskiego. Śpiewak w chórze Polskiego Radia. Założyciel i dyrygent wykonującego m.in. muzykę sakralną, chóru Voce Angeli. Autor hymnu Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI w 2006 roku.
W kategorii "Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II" nagrodzono Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej "Promyczek", które istnieje od 1999 roku. Wydaje przeznaczone dla dzieci miesięczniki, filmy i płyty CD o tematyce wiary.
W kategorii "Totus medialny" im. bp. Jana Chrapka uhonorowana została Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia, która działa od 1989 roku na mocy porozumienia episkopatu z Polskim Radiem. Oprócz realizacji wynikających z porozumienia programów zajmuje się obsługą ważnych wydarzeń religijnych.
Nagrodę specjalną przyznano ks. prof. Michałowi Hellerowi - profesorowi nauk teologicznych, specjaliście w filozofowi przyrody, fizyce, kosmologii oraz relacji nauka-wiara. Pierwszy i do tej pory jedyny polski laureat Nagrody Templetona. Pomysłodawca i dyrektor Centrum Badań interdyscyplinarnych w Krakowie. Kawaler Orła Białego.
W uroczystości tej uczestniczyli m.in: prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, ludzie nauki i kultury, księża, siostry zakonne oraz stypendyści Fundacji "Dzieł Nowego Tysiąclecia".
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyznaje nagrody Totus Tuus od 2000 r. Zdobywcami tzw. katolickich nobli są ludzie, którzy oddali się służbie dobru, pięknu i prawdzie, wyciągający pomocną dłoń osobom odsuniętymi na margines społeczny czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II. Inni zaś pielęgnują i promują wartości chrześcijańskie, rdzeń naszej kultury i tożsamości narodowej. Niewiele nagród łączy w sobie tyle pracy, doświadczeń i wyrzeczeń poniesionych w imię miłości Boga i bliźniego.
Anna Łoś/PAP/bp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.