Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marcin Koczyba z kolejną nagrodą za promowanie bezpieczeństwa na drodze

  • Aktualności
  • date_range Wtorek, 2020.11.17 08:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:47 )
Dziennikarz Radia Kraków, szef redakcji motoryzacyjnej Marcin Koczyba, po raz kolejny został wyróżniony za promowanie bezpiecznej jazdy. Otrzymał certyfikat od międzynarodowej federacji wspierającej poszkodowanych w wypadkach i promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wyróżnienie przyznała międzynarodowa Federacja FEVR z siedzibą w Brukseli, w Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Marcin Koczyba, fot. archiwum Radia Kraków

Takie wyróżnienia otrzymało 10 osób w tym Minister Infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady BRD Andrzej Adamczyk, Marek Dworak i znany naszym słuchaczom Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie, prof. Marcin Ślęzak.

Centralne europejskie obchody Dnia Pamięci odbyły się w tym roku w Polsce, w Zabawie koło Tarnowa. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele ONZ, Komisji Europejskiej i FEVR.

To kolejna nagroda za promowanie bezpieczeństwa na drogach dla naszego redakcyjnego kolegi. W październiku Marcina Koczyba został uhonorowany tytułem "Patron Bezpiecznych Dróg 2020". To nagroda Fundacji "Nadzieja" Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych, przyznawana za działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego.

W 2019 roku odebrał z rąk Małopolskiego Komendanta Policji, Medal Krzyż Niepodległości z gwiazdą pierwszej klasy za współpracę i wspieranie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

 

 

FEVR – Europejska Federacja Ofiar Wypadków Drogowych, zrzesza europejskie organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą powypadkową w poszczególnych krajach europejskich.

Jest także twórcą i inicjatorem  Światowego Dnia Pamieci Ofiar Wypadków Drogowych na świecie. Jest organem doradczym w wielu instytucjach zarówno europejskich jak I światowych odpowiedzialnych  za bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz pomoc powypadkową.

Organizacje międzynarodowe już pod koniec lat osiemdziesiątych zaczęły zwracać uwagę na tragiczne skutki i zbyt wielką liczbę ofiar. Śmierć i urazy, jako konsekwencje wypadków drogowych, są traumatycznymi przeżyciami.

Często ofiary wypadków są pozostawione same sobie bez wsparcia i pomocy. Istnieje więc potrzeba zwracania uwagi całego świata i przypominania, że my wszyscy, jako uczestnicy systemu transportowego jesteśmy współodpowiedzialni za ofiary złego funkcjonowania tego systemu. Tak zrodziła się idea publicznego wyrażenia pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł Papież Jan Paweł II, polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny.

Doceniając wagę problemu i solidaryzując się z ofiarami wypadków drogowych, 26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.

 


(jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię