Modernizacja magazynów była możliwa dzięki wsparciu UE, która sfinansowała 95 proc. programu "Auschwitz - zachowanie autentyzmu - dziewięć zadań na lata 2012-2015". Wspólnota przeznaczyła na ten cel ok. 4 mln euro. Projekt modernizacji magazynów waliz kosztował ok. 3 mln zł.

Pierwotnie muzeum planowało modernizację trzech magazynów. Pieniędzy wystarczyło jednak także na czwarty. Zamontowano w nich szafy zaprojektowane na specjalne zamówienie konserwatorów oraz na podstawie przetestowanego prototypu. Są zamykane, lżejsze od poprzednich i wykonane z niepalnych materiałów. Walizy ułożone są w nich na szerszym boku, a nie na węższym, jak wcześniej, co zapobiega deformacji. Zainstalowano też system gaszenia i nowe oświetlenie.

W zbiorach muzeum znajduje się ok. 3,8 tys. waliz. Ponad połowa prezentowana jest w ekspozycji głównej. Część została wypożyczona do muzeów na całym świecie. Pozostałe przechowywane są w magazynach zlokalizowanych w blokach poobozowych.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r., na terenie byłych Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ub. roku placówkę odwiedziło ponad 1,72 mln osób.

Dotychczasowa wystawa główna z pewnymi korektami istnieje od 1955 r. Prace nad nową ekspozycją rozpoczęły się w 2008 r. Gotowy jest już scenariusz. Wiosną ub.r. ministerstwo kultury zadeklarowało finansowanie stworzenia nowej wystawy. Koszt szacowany jest na ok. 100 mln zł, a realizacja rozłożona na 11 lat.

 

 

 

 

(PAP/ko)