Walne Zgromadzenie OSP w Alwerni w sobotę zgodziło się utworzenie nowego muzeum na należących do straży gruntach i przekazanie do niego zbiorów. Muzeum oficjalnie będzie częścią Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego z Wygiełzowa, które jest instytucją Województwa Małopolskiego.

- W końcu będzie to muzeum z prawdziwego zdarzenia, gdzie wszystkie eksponaty będzie można obejrzeć z każdej strony. Będą odpowiednio zabezpieczone i chronione. Warto, bo mamy unikaty w skali całego kraju - mówi Radiu Kraków Tomasz Siemek, naczelnik OSP w Alwerni.

List intencyjny w sprawie budowy muzeum parafowali przedstawiciele czterech instytucji: władz województwa Małopolskiego, gminy Alwernia, skansenu w Wygiełzowie oraz strażacy ochotnicy. Nowy budynek ma powstać w trzy lata.

- To szansa dla nas wszystkich. Dla muzeum to wzrost potencjału. Alwernia, powiat i województwo zyskają kolejną atrakcję turystyczną. Myślę, ze muzeum w Alwerni będzie konkurowało z Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach - zaznacza Marek Grabski, dyrektor Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

Budowa placówki ma kosztować około 10 milionów złotych, 8 milionów będzie pochodziło z funduszy unijnych. - Liczę, że muzeum będą odwiedzać pasjonaci pożarnictwa, a także miłośnicy techniki, motoryzacji i historii - mówił w Alwerni wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni powstało w 1953 roku z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Od prawie pół wieku prowadzi je Ochotnicza Straż Pożarna w Alwerni. Muzeum jest  utrzymywane społeczną pracą strażaków. W zbiorach posiadają między innymi samochód strażacki Mercedes z 1926 roku. Jest to najcenniejszy i najlepiej zachowany zabytek tego typu w Polsce.

 

Marek Mędela/bp

 

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.