Tomasz Lipka przyznaje, że w tym sezonie coraz popularniejsze jest tak zwane górskie morsowanie. Turystów, którzy wychodzą w góry w samych krótkich spodenkach i butach, jest znacznie więcej, niż w zeszłym roku. GOPR-owcy odradzają jednak tego typu aktywność.

W piątek beskidzcy goprowcy obniżyli do pierwszego stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Przyczyniło się do tego ocieplenie, a następnie oziębienie, które doprowadziło do stabilizacji pokrywy śniegu. Dotychczas obowiązywał tam wyższy, drugi stopień.

"Zagrożenie lawinowe występuje punktowo przede wszystkim na stromych i bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia przewianego śniegu. Dotyczy ono głównie północnych stoków" – głosi komunikat GOPR.

Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest niewielkie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych stokach. Możliwe jest samoistne zejście małych i średnich lawin.

Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry wynosi ok. 100 cm. W miejscach nawianych jest go więcej. Na grzbiecie, w miejscach wywianych przez wiatr, oraz w niższych partiach występują oblodzenia. Szlaki są częściowo nieprzetarte. Lokalnie mogą się pojawić spore nawisy śnieżne.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

 

 

Maciek Skowronek/PAP/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.