"Podstawą naszego działania jest partnerstwo samorządów oraz rozwój i poprawa jakości życia mieszkańców. Nie chcemy konkurować, lecz pokazywać, że wspólny organizm, jakim jest aglomeracja, tworzy świetną ofertę do zamieszkania, dobrego dostępu do infrastruktury sportowej, edukacji, wydarzeń kulturalnych. Nie chcemy się zamykać w swoim obszarze. Wspólnie możemy zrobić więcej" – powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Wójt gminy Mirosław Smolarek podkreślił, że oba samorządy od dłuższego czasu ze sobą współpracują. "Mamy wspólne interesy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji czy Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. (…) Strażacy z OSP uczestniczą w akcjach zarówno w mieście, jak i w gminie. Współpracujemy w oświacie. (…) Warto zrobić kolejny krok, aby współdziałanie sformalizować. Na pewno będzie się to opłacało mieszkańcom" – powiedział.

Aglomeracja oświęcimska to jeden z pierwszych w województwie małopolskim projektów dotyczących współpracy dwóch oddzielnych, a zarazem sąsiadujących samorządów. „Dzięki niemu łatwiej o kompleksowe rozwiązywanie problemów, jakie samorządy napotykają funkcjonując obok siebie” – powiedziała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

W dokumencie, podpisanym w poniedziałek w oświęcimskim zamku, partnerzy zadeklarowali m.in. wspólne działania na rzecz ochrony zdrowia i wsparcia seniorów. Przykładowo już 1 maja starsi mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z miejskiej Karty Seniora. Dzięki niej zapłacą mniej za wejście na krytą pływalnię. Samorządy będą wspólnie realizowały sieć ścieżek rowerowych i tras turystycznych. Przygotowywany przez magistrat system wypożyczalni rowerów miejskich obejmie także Brzezinkę i Harmęże.

„Współpraca może przynieść dobre efekty w dziedzinie ochrony powietrza, zwłaszcza działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji, tak bardzo potrzebnych miastu i gminie Oświęcim. Otwarta na wspólne działanie są kultura, sport czy rekreacja. Wspólnym interesem jest promocja gospodarcza oraz przygotowanie ofert inwestycyjnych. (...) Jedną z korzyści będzie możliwość ubiegania się o pieniądze unijne na wspólne projekty. Aglomeracja może też pomóc w rozwiązaniu wspólnych problemów z zakresu komunikacji miejskiej, gospodarki komunalnej oraz rozwoju infrastruktury technicznej" – poinformowała Kwiecień.

Rzecznik dodała, że za poszczególne obszary współpracy odpowiadały będą grupy zadaniowe. „Samorządy raz w roku będą omawiały zrealizowane zadania oraz określą harmonogramy prac na kolejne 12 miesięcy” – wyjaśniła.

Aglomerację Oświęcimską, która nie stanowi odrębnego podmiotu w rozumieniu prawa, zamieszkuje 57 tys. mieszkańców. Jej obszar liczy 100 km kw. Sygnatariusze podkreślili, że formuła projektu jest otwarta. Mogą do niej przystąpić inne okoliczne samorządy.

 

PAP/bp