Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowe obiekty turystyczne na Pustyni Błędowskiej

Turyści od czerwca będą mogli korzystać z tzw. wioski pustynnej, czyli zespołu obiektów małej architektury: altan, wiat widokowych i pomostów spacerowych, które powstały dzięki unijnej dotacji na Pustyni Błędowskiej w Małopolsce.

Fot. Bartłomiej Hajduk

Pustynia Błędowska

Cały kompleks został nazwany Różą Wiatrów. Drewniana konstrukcja składa się z połączonych ze sobą altanek i pomostów, z 40-metrowym molo, które umożliwia podziwianie pustyni. Wartość całego projektu wyniosła blisko 2 mln zł, a unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 stanowiło 85 proc.

Jak podkreślił w środę marszałek Małopolski Jacek Krupa, dzięki zrealizowanym inwestycjom, pustynia nazywana polską Saharą już w te wakacje może stać się turystycznym hitem.

„Nie mam wątpliwości, że zbudowane tu m.in. nowe platformy widokowe, altany i pomosty przyciągną kolejnych turystów i pasjonatów przyrody. Warto przypomnieć, że tu prowadzi także jedna z tras zaproponowana przez województwo małopolskie w najnowszym przewodniku rowerowym” - zaznaczył Krupa.

Oprócz przedsięwzięć o charakterze turystycznym w ramach projektu wykonano też prace związane z inwentaryzacją rosnących tam roślin. Okazało się, że wiele z nich zagrażało równowadze tego ekosystemu, powodując jego stopniowe zarastanie, dlatego obce rośliny zostały usunięte.

Uprzątnięto też teren pustyni z nawianych na nią przez wiele lat liści, szyszek, patyków czy glonów. W efekcie tych działań udało się jeszcze lepiej wyeksponować unikalny krajobraz tzw. muraw napiaskowych.

Władze Małopolski zwróciły uwagę, że zakończony program uzupełnił działania gminy Klucze przeprowadzone na pustyni w zeszłych latach w ramach unijnego projektu LIFE+. Całość ma zmierzać do zachowania oraz ochrony różnorodności biologicznej na terenie pustyni, a także lepszej promocji obszarów cennych przyrodniczo i lepszego dostosowania jej do bezpiecznego ruchu turystycznego.

Pustynia Błędowska, leżąca na pograniczu Śląska i Małopolski, jest największym w Polsce obszarem piasków lotnych. Jej powierzchnia liczy ok. 33 km kw. i znajduje się w unijnym obszarze ochronnym Natura 2000. Jest też częścią Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Powstała kilka wieków temu w wyniku intensywnej działalności okolicznych mieszkańców. Prowadzono wycinkę lasów na potrzeby górnictwa i hutnictwa, w wyniku czego poziom wód gruntowych na tym terenie opadł do tego stopnia, że uniemożliwił rozwój roślin.

Pustynia Błędowska nie jest jedyną pustynią w Polsce. W Małopolsce istnieje druga pustynia - Starczynowska, dziś jednak w większości zarośnięta, a bardziej na północ znajduje się Pustynia Siedlecka. 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię