Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Abp Gądecki: Jan Paweł II był darem Boga dla Polski, Europy, świata i Kościoła

Św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, świata i Kościoła. Jego brak pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie – powiedział w poniedziałek w Wadowicach przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Fot. Marek Lasyk

W poniedziałek w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny została odprawiona msza św. kończąca obchody 100. urodzin papieża Jana Pawła II.

Abp Stanisław Gądecki w homilii podkreślił, że Jan Paweł II poświęcił życie służbie Bogu i człowiekowi. "W swoim całym nauczaniu ukazywał nam podstawową prawdę, że człowiek – jako zwieńczenie dzieła Stwórcy i obraz Boga – jest podstawową drogą Kościoła, nosi w sobie wielką godność i zasługuje na szacunek, niezależnie od tego, gdzie żyje i z jakiej grupy etnicznej się wywodzi" – mówił arcybiskup cytowany w komunikacie służb prasowych KEP.

Abp Gądecki wskazał też, że pierwszym zadaniem, jakie stawiał sobie Jan Paweł II, była troska o poszanowanie życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. "Nie dziwi więc, że bodaj najbardziej dramatyczna w swym tonie encyklika +Evangelium vitae+, używa quasi-dogmatycznej formuły dla potępienia wszelkich form bezpośredniego zabójstwa niewinnych istot ludzkich, w szczególności aborcji i eutanazji" – zaznaczył.

Duchowny podkreślił, że troska o życie pociągała za sobą służbę rodzinie. "Rodzina była dla papieża modelem, do którego odwoływał się wtedy, gdy podkreślał znaczenie narodu, a także całej wspólnoty międzynarodowej. Tylko w takiej społeczności, narodowej i międzynarodowej, w której – jak w dobrej rodzinie – postrzegamy siebie jako braci, może wzrastać prawdziwa kultura” – zauważył.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił troskę papieża Polaka o umocnienie jedności Kościoła. Szczególnym znakiem tego były podróże apostolskie. "Ileż to razy papież mówił o konieczności oddychania dwoma płucami: Wschodu i Zachodu!" – podkreślił abp Gądecki.

Duchowny przypomniał też o zaangażowaniu Jana Pawła II w dialog ekumeniczny oraz dialog z religiami niechrześcijańskimi, w pierwszym rzędzie z wyznawcami judaizmu.

Zdaniem abp Gądeckiego, Jan Paweł II pragnął przybliżyć ludziom Boga bogatego w miłosierdzie. Czynił to w różny sposób. Przewodniczący KEP wyróżnił zwłaszcza Światowe Dni Młodzieży. "Nie były to zwykłe spotkania młodych z papieżem. Były to zawsze okazje do przybliżenia młodym Chrystusa, który odsłania przed nimi oblicze miłosiernej miłości Ojca" – mówił.

Hierarcha podkreślił, że za wszystkimi słowami i czynami Jana Pawła II stała jego osobista świętość. "Uczył, jak żyć – i żył, jak nauczał. Nie tylko mówił o modlitwie, ale naprawdę się modlił. Nie tylko nawoływał, aby kochać każdego człowieka, ale sam wszystkich kochał. (...) Nie powtarzał mechanicznie słów Chrystusa o przebaczeniu, ale przebaczył temu, który targnął się na jego życie" – wyjaśnił.

Przewodniczący KEP wskazał, że współcześnie "chyba nikt nie ma wątpliwości, że św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, Świata i Kościoła". "Jego brak pozwala nam to dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie" – powiedział.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. W Wadowicach mieszkał do matury. Po jej zdaniu wyjechał do Krakowa. Miasto rodzinne zawsze było mu bliskie i często je wspominał. Jako papież Jan Paweł II odwiedził je trzykrotnie. W marcu 2005 r., gdy krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: "Witam Wadowice". Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.

Fot. Paterm - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21406610

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię