Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wielki Piątek. W Kalwarii Zebrzydowskiej tradycyjne misterium Męki Pańskiej

W Wielki Piątek wierni w kościele katolickim wspominają męczeńską śmierć Chrystusa. W wielu miejscach organizowane są też misteria, czyli widowiska przedstawiające mękę pańską. Największe i najstarsze, odbywające się w Kalwarii Zebrzydowskiej co roku przyciąga ponad sto tysięcy pielgrzymów.

Fot: PAP/Łukasz Gągulski

Posłuchaj materiału Marka Mędeli
Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej

Piątkowa część misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się o świcie przed Domem Kajfasza. Ponad 100 tys. wiernych przypatrywało się inscenizacji męki Zbawiciela, przygotowanej przez bernardynów oraz świeckich. Dróżkami Męki Pańskiej przeszli do Ratusza Piłata, gdzie został odczytany "Dekret skazujący Jezusa na śmierć", a abp Jędraszewski wygłosił słowo pasterskie.

Wierni w Drodze Krzyżowej przeszli na Wzgórze Ukrzyżowania, gdzie odprawiona została liturgia Wielkiego Piątku. Ciało Chrystusa w Eucharystii przeniesiono do Kaplicy Grobu na szczycie góry. Do niedzieli będzie trwała jego adoracja.

Przeczytaj: Abp Jędraszewski: chrześcijanie są kuszeni, by wydali wyrok na Chrystusa

 

 

Wielki Piątek w Kościele katolickim to dzień powagi, skupienia i postu. Po południu odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, podczas której adoruje się krzyż. Nie jest odprawiana eucharystia. "Śmierć Chrystusa na krzyżu przewartościowała rzeczywistość - mówi ojciec dr Dominik Jurczak, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

W ten dzień wierni modlą się podczas specjalnych nabożeństw. Uroczystości są skromne - milczą dzwony i organy, nie śpiewa się też pieśni. Tabernakula są puste, obrazy zasłonięte, a na ołtarzach nie ma kwiatów. Nabożeństwo składa się jedynie z opisu Pasji Chrystusa, komunii świętej oraz adoracji grobu pańskiego. Przez cały dzień katolików obowiązuje ścisły post.

Wielki Piątek to święto mające wielkie znaczenie w tradycji kościołów ewangelickich. Uważane jest za najważniejsze i centralne święto luterańskie. "To, że Chrystus został ofiarowany za grzechy oznacza, że nie mogą być one zmazane przez żadne nasze wysiłki. To była dobrowolna ofiara" - mówi pastor Roman Pracki z parafii ewangelicko-augsburskiej kościoła św. Marcina w Krakowie

W Wielki Piątek w kościołach luterańskich milkną dzwony i jest adorowany Chrystus. W kościele św. Marcina znajduje się pięciometrowy krucyfiks - najstarszy w Małopolsce. 

Wspólnota ewangelicka w Krakowie spotyka się w kościele św. Marcina przy ulicy Grodzkiej. Największe skupisko ewangelików jest w Polsce na Śląsku Cieszyńskim.

 

 

(Marek Mędela/Anna Kluz-Łoś/PAP/rk/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię