Jej poezję cenili Skamandryci i Witold Gombrowicz, a swoim talentem, niezwykłą osobowością i urodą podbiła serca warszawskiej bohemy. Utwory Zuzanny Ginczanki (Zuzanna Polina Gincburg), polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, są pełne niezwykłej dojrzałości, zarówno warsztatowej, jak i egzystencjalnej. Jej postać, długo zapomniana, staje się dzisiaj źródłem fascynujących inspiracji dla artystów, poetów i badaczy – o czym już niedługo przekonają się uczestnicy Festiwalu Miłosza i Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. 8 czerwca o godz. 18:00, w Muzeum Historii Fotografii odbędzie się wernisaż wystawy „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem”.  Wystawa potrwa do 14 sierpnia 2016 r.

Niezwykła postać i twórczość Zuzanny Ginczanki zostanie zaprezentowana poprzez archiwalia z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rękopisy i fotografie z prywatnego albumu Ginczanki, jak również dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób będą odnosić się zarówno do jej życia, jak i poezji.

Wystawa "Zuzanna Ginczanka.. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem" w krakowskim Muzeum Historii Fotografii jest próbą wydobycia śladów jej myśli i sztuki w zestawieniu ze współczesnością. Autorzy pokazują, jak głęboko postać Ginczanki oddziałała na artystów następnych pokoleń, nawet jeśli pozostała ukryta dla szerszej publiczności. Teraz uczestnicy Festiwalu Miłosza będą mieli okazję odsłonić doświadczyć niezwykłego dialogu z poetką w przestrzeni sztuki. Artyści, których dzieła pokazane zostaną na wystawie: Bogusław Bachorczyk, Stanisława Celińska, Hubert Czerepok, Alex Czetwertyński, Renata Dancewicz, Marta Deskur, Zuzanna Ginczanka, Maja Gordon, Aneta Grzeszykowska, Dominik Jałowiński, Ninel Kameraz Kos, Eryk Lipiński, Anna Orlikowska, Krystyna Piotrowska, Mikill Skugga, Slavs and Tatars, Maria Stauber, Aleksandra Waliszewska

Wystawa czynna do 14 sierpnia.

jn/mat. prasowe MHK