„Ganbare! Warsztaty umierania” (Wydawnictwo Agora) Katarzyny Boni to opowieść o Japonii - kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy próbują wrócić do życia po wielkim trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni atomowej pięć lat temu. Niektórzy z nich nauczyli się nurkować i wciąż szukają szczątków bliskich na dnie morza. Inni, ignorując zagrożenie, usiłują żyć w napromieniowanym świecie, jakby nic się nie stało. Jeszcze inni rozmawiają z duchami. Albo zapisują się na warsztaty umierania. „Książki. Magazyn do Czytania” określił powieść Boni jako „fascynującą wędrówkę w głąb doświadczenia śmierci”.

Przejmująca książka „Ma być czysto” Anny Cieplak (Wydawnictwo Krytyka Polityczna) opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszą dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie. Kinga Dunin podsumowała powieść słowami: „Wyprawa do tajemniczej krainy «gimbazy». Bez ściemniania i lukru, bardzo wiarygodna, mądra i pełna zrozumienia dla wieku ataku hormonów. I niezbyt grzecznych dziewczynek. To nie jest «Ania z Zielonego Wzgórza»!”.

„Jak pokochać centra handlowe” (Wydawnictwo Wielka Litera), debiut literacki Natalii Fiedorczuk, to zapis kobiecego doświadczenia i niezwykła opowieść o transformacji kobiety w matkę. Bezkompromisowa, szczera, do bólu prawdziwa, ubrana w formę introwertycznej opowieści proza Natalii Fiedorczuk to hipnotyzująca relacja rozpięta między literaturą a reportażem. To napisany bez kokieterii i nuty fałszu bolesny obraz stawania się rodzicem i towarzyszącym tej przemianie emocjom, wściekłości, smutku i niepewności. „Jak pokochać centra handlowe” to także przenikliwe spojrzenie na współczesną Polskę. Celne opisy przedmieść, codziennej pracy i obowiązków wybrzmiewają z mocą manifestu pokolenia prekariatu. Sugestywna narracja Natalii Fiedorczuk, wydobywającej na światło dzienne to, co trudne i niewygodne, sytuuje jej opowieść wśród mocnych i autentycznych literackich obrazów rodzicielstwa i depresji jak „Obsoletki” Justyny Bargielskiej czy „Drobne szaleństwa dnia codziennego” Kai Malanowskiej.

Książka Macieja Sieńczyka „Wśród przyjaciół” (Wydawnictwo Czarne) może wywoływać skojarzenia z „Dekameronem” Boccaccia, bo i tu kulturalne towarzystwo zabawia się wyrafinowanymi opowieściami. Albo z opowiadaniem Pielewina o kolonistach próbujących tęsknotę za domem i rodzicami zagłuszyć nocnym turniejem ostentacyjnie makabrycznych baśni, wspomnień i ściem. „Wśród przyjaciół” to również – a może i przede wszystkim – popis umiejętności narracyjnych i hipnotycznych Gospodarza, tego arcyopowiadacza nadwiślańskiej Szeherezady, a zarazem – ignoranta, mitomana i bufona. „Te historie wyprowadzają nas z codzienności po cichu, z niezwykłą przyjemnością czerpaną z możliwości przebywania w towarzystwie wyobraźni Sieńczyka. Należy on do najwybitniejszych stylistów języka polskiego, a jego staroświeckie frazy okazują się niebywale świeże i trafne” – pisał o debiutanckiej powieści Sieńczyka portal polityka.pl.

„Wakacje” (Wydawnictwo W.A.B.) to powieściowy debiut Grzegorza Uzdańskiego, twórcy „Nowych Wierszy Sławnych Poetów”. Brawurowa, przenikliwa, ironiczna książka opowiada o Marcie, która wraz ze swoją córką Justyną spędza tydzień w gospodarstwie agroturystycznym na Kujawach. Celem ich podróży jest odwiedzenie miejsc związanych z ukrytą historią rodzinną: powracająca we wspomnieniach bohaterek babka była Niemką, ewangeliczką, która po wojnie poddała się całkowitej asymilacji i nigdy nie wspominała o swoim pochodzeniu czy ocalałych członkach rodu. Ta podróż ma także drugi nurt: matka i dorosła córka próbują spędzić razem czas wyłączony z codzienności, odkładając na bok nieporozumienia i konflikty, których istnienia są boleśnie świadome, by zbudować platformę porozumienia i bliskości, a przynajmniej zapewnić sobie przyjemne wspomnienia ze wspólnej wyprawy. Plany ambitne, a rzeczywistość sobie: z wielkiej wyprawy do korzeni robią się… zwyczajne wakacje.

Zwycięzcę wybiorą internauci, głosując na stronie Festiwalu Conrada. Wyróżnienie zostanie wręczone 29 października 2017 r. podczas gali wieńczącej 9. edycję Festiwalu. Podobnie jak w latach ubiegłych wręczenie Nagrody poprzedzi wykład mistrzowski o sztuce pisania. Tym razem wygłosi go Siri Hustvedt, amerykańska pisarka, eseistka i poetka.

Z autorami nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada książek będzie można się spotkać trzeciego dnia Festiwalu, w środę 25 października o godz. 16:00. Dyskusję poprowadzi Michał Sowiński.

 

 

(mat. prasowe/ew)