Kapituła Nagrody spośród 214 tomów wydanych w 2014 roku i zgłoszonych do konkursu wybrała 5 nominowanych:
Roman Honet, „Świat był mój” (Biuro Literackie)
Jakobe Mansztajn, „Studium przypadku” (WBPiCAK)
Mirosław Mrozek, „Horyzont zdarzeń” (Fundacja Literatury im. Henryka Berezy)
Jacek Podsiadło, „Przez sen” (Ośrodek Brama grodzka – Teatr NN)
Maciej Robert, „Księga meldunkowa” (WBPiCAK)

 

 

 

W 2015 roku Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowała do Nagrody książki wydane w małych, ale uznanych wydawnictwach z Wrocławia, Poznania, Lublina i Szczecina.

Roman Honet otrzymał nominację za swój szósty tom. To jeden z najbardziej znanych poetów średniego pokolenia, redaktor, animator literatury. W latach 19982005 redaktor dwumiesięcznika „Studium”, w którym debiutowało wielu znanych poetów i prozaików.

 

Najmłodszy spośród poetów – Jakobe Mansztajn – ma 33 lata, został nominowany za swoją drugą książkę poetycką. Debiutował tomem Wiedeński high life w 2009 roku. Prowadzi blog Make Life Harder oraz jakobe.art.pl.


W 2015 roku nominowany został także tom debiutancki – po raz pierwszy w historii Nagrody. Mirosław Mrozek opublikował Horyzont zdarzeń w 2014 roku, po tym, jak wygrał konkurs „Czytanie w maszynopisie” organizowany przez Fundację Literatury im. Henryka Berezy.


Jacek Podsiadło, nominowany za tom Przez sen, to najstarszy spośród wybranych przez Kapitułę poetów. Ostatnie dwa lata należą do Podsiadły, który – po latach nieobecności w życiu literackim – wydał dwie świetne książki i otrzymał kilka nominacji do ważnych nagród poetyckich.

 
Maciej Robert, poeta, krytyk literacki, nominowany do Nagrody Szymborskiej za swój czwarty tom poetycki Księga meldunkowa. Autor bloga krytycznoliterackiego o literaturze Środkowej Europy czytamcentralnie.blogspot.com powiązanego z Nagrodą Literacką „Angelus”.


W tym roku Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowała autorów mówiących wyraźnym, odrębnym i wyrobionym już głosem. Nie łączy ich żaden wspólny temat, żadna dykcja poetycka. Wątki religijne pojawiają się i u Romana Honeta, i u Mirosława Mrozka, jednak opracowane są w zupełnie inny sposób. Mrozek pisze o śmierci, podobnie jak Jakobe Mansztajn – traktują jednak ten temat odrębnie. Jacek Podsiadło jest poetą transcendentnym, ale pisze jednak ciągle o rzeczach prostych i codziennych. O życiu codziennym pisze też Maciej Robert, który stosuje inną perspektywę niż Podsiadło – w jego poezji ważniejsza jest nostalgia, wspomnienie przeszłości, dorastanie. Każdy z nich ma swoją obsesję: Honet – rozpad świata, Mansztajn – samobójstwo, Mrozek – chorobę psychiczną, Podsiadło – „czas przeszły, dokonany”, Robert – pracę pamięci.  

24 października 2015 r. Kapituła ogłosi nazwisko laureata, który otrzyma statuetkę oraz 200 tysięcy złotych. Gala wręczenia Nagrody odbędzie się tego dnia w Krakowie, w Centrum ICE Kraków przy ul. Konopnickiej 17.