Mikołaj Zieleński – równy G. Gabrielemu, H. Schützowi czy C. Monteverdiemu jest przedstawicielem tzw. szkoły weneckiej. Jego wielkie dzieło, liczące 120 utworów Offertoria totius anni i Communiones totius anni zostało wydane w 1611 roku - właśnie w Wenecji w oficynie J. Vincentiusa.

„Odkrycia” tego wybitnego kompozytora podjął się Stanisław Gałoński ze stworzonym specjalnie zespołem Collegium Zieleński. Wspólnie z zaproszonymi wybitnymi solistami – Emmą Kirkby i Joelem Frederiksenem nagrano na 6 CD Opera omnia Mikołaja Zieleńskiego w wydawnictwie DUX .

Nagranie zostało wielokrotnie narodzon. Uzyskało :
3 nominacje do nagrody FRYDERYK.
nominację do nagrody KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ
2 główne nagrody FRYDERYK
3 nagrody ORPHÉE D’OR przyznane przez Académie du Disque Lyrique , wręczone 3 maja 2011 roku i 14 maja 2012 roku w Opéra Bastille w Paryżu.

Odbyły się też specjalne koncerty poświęcone twórczości Zieleńskiego: 1 marca 2011 w Bazylice Na Skałce w Krakowie, w dniu, w którym przed 400 laty dzieło zostało wydane drukiem w Wenecji, i na festiwalach w Krakowie w 2010, 2011, 2012 r. oraz w Starym Sączu w 2011 roku.

Obecnie na zaproszenie władz Patriarchatu Wenecji, odbędzie się uroczysty koncert , który ma pokazać włoskiej publiczności wartość polskiej muzyki dawnej i jej bliskie związki z kulturą Rzymu i ówczesnej Europy.

Instytut Polski w Rzymie i Bazylika di San Marco promują wydarzenie w mediach włoskich (m.in. w RADIO TRE), w internecie, na plakatach, ulotkach, w informacji o sprzedaży nagrań.