Uratowane skarby podziemnego Lwowa to historia miasta opowiedziana przez pryzmat ratowniczych badań archeologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 15 lat we Lwowie. To możliwość przyjrzenia się rzeczom użytkowym, codziennego zastosowania takim jak : buty, naczynia, ozdoby, a także przedmiotom kultu religijnego. Wśród eksponowanych zabytków, uwagę zwracają enkolpiony staroruskie. -To wisiorki relikwiarze i pierścienie. To zabytki które są charakterystyczne dla Rusi, mówiła Natalia Wojceszczuk kuratorka wystawy. Archeolodzy pokazują też zabawki dla dzieci, między innymi gwizdki w kształcie zwierząt, kości do gry. Wśród eksponatów jest też najstarsza na Ukrainie pisanka.  Jajko pochodzi z 15 wieku. Na co dzień ten eksponat znajduje się w Muzeum Pisanek w Kołomyi. -Każdy z przedmiotów badaliśmy i zapisaliśmy historię jego odkrycia, ale najciekawsze są tu kolekcje prawie nie zniszczonych garnków z 14 wieku albo skarb, znaleziony na ulicy Krakowskiej we Lwowie, tam znaleziono katolicki medalion i monety niklowe z początku 14 wieku. Ktoś ukrył skarb prawdopodobnie na początku I Wojny Światowej licząc że zdąży po niego wróci ,ale jak widać to się nie udało- mówi Natalia Wojcieszuk kuratorka wystawy.

Wystawa prezentuje zabytki archeologiczne z Żydowskiej dzielnic Lwowa. Między innymi fragmenty szklanych naczyń z gwiazdą Dawida.

Wystawa pozwala na dokładne zlokalizowanie miejsc gdzie prowadzono badania archeologiczne ( to aż 40 punktów historycznej części Lwowa) każdy z eksponatów oznaczony jest na specjalnych mapach Lwowa. W sumie wystawa pokazuję blisko 500 znalezisk archeologicznych.

Wystawie towarzyszą obrazy i fotografie  malarzy i fotografów ukraińskich, których prace powstały w inspiracji badaniami archeologicznymi.

Wystawa potrwa do marca 2016 roku. Muzealnicy planują by wystawa pokazana była także w innych muzeach w Polsce, między innymi w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

 

Małgorzata Nieciecka Mac