Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wystawa Tyniec w malarstwie i w rycinie

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.07.29 07:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:28 )
30 lipca br. przypada 75 rocznica powrotu benedyktynów do Tyńca. Mnisi w trudnej przedwojennej rzeczywistości zastali klasztor w ruinie. Dużym wysiłkiem i przy wsparciu wielu ludzi dobrej woli opactwo stopniowo podnosiło się z ruin, a proces jego odbudowy zakończył się 6 lat temu.

Kościół i klasztor widziane zza Wisły, fot.Wikipedia


Powrót na wzgórze, które od XI wieku było ważnym ośrodkiem życia benedyktyńskiego nie był sprawą oczywistą. Mnisi zdawali sobie sprawę z tego, że łatwiej, a przede wszystkim ekonomicznej byłoby założyć nową fundację, niż wracać do historycznych, zrujnowanych murów.  Ostatecznie przeważyło jednak bogate dziedzictwo duchowe Tyńca, które nie zanikło wraz z kasatą klasztoru.

O nieprzerwanej obecności opactwa tynieckiego w historii i świadomości Polski opowiada niewielka wystawa prezentowana w budynku Wielkiej Ruiny od 30 lipca do 31 sierpnia:
Tyniec w malarstwie i w rycinie

Wystawa prezentuje kilkanaście obrazów i grafik, głównie XIX-wiecznych wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie i z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Zapraszamy codziennie w  godzinach 10.00 – 18.00.
Sala Petrus, Wielka Ruina
Wstęp wolny
 
Z okazji 75-lecia powrotu benedyktynów do Tyńca serdecznie zapraszamy na koncert scholi benedyktynów tynieckich w kościele opactwa o godz. 17.00
O godz. 18.00 (po koncercie) odbędzie się wernisaż wystawy. 

Muzeum Opactwa w Tyńcu (potocznie Muzeum Benedyktynów w Tyńcu) to jedno z krakowskich muzeów przyklasztornych. Zlokalizowane jest w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Muzeum posiada jedne z najcenniejszych zbiorów sakralnych w Polsce. Do najcenniejszych zbiorów muzealnych należą "Sakramentarz tyniecki" z XI w. i "Antyfonarz Opatki Doroty Szreniawskiej" z 1535 r.

inf.prasowa/ M.N.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię