Radiowe jury nie miało tym razem żadnych wątpliwości: Marka Radia Kraków za wrzesień powędruje na Wawel. Nagrodziliśmy wystawę pt."Sztuka Wschodu. Namioty tureckie" w Zamku Królewskim na Wawelu. - Ekspozycja pokazuje fragment jednej z najcenniejszych wawelskich kolekcji, której wartość artystyczna dorównuje wartości historycznej - podkreślali jurorzy.    

– Zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu można „odkrywać” na wiele sposobów. Wystawa namiotów to pierwsza z ekspozycji, która pozwoli na ukazanie splendoru i znaczenia własnych zbiorów muzeum – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa w nowej odsłonie realizuje plany wystawiennicze Wawelu zgodne z towarzyszącą instytucji ideą „wielkich powrotów” – bezcennych obiektów należących do muzealnej kolekcji. – Można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju otwarciem nowego cyklu, w który wpisuje się przyszłoroczna wystawa wszystkich arrasów królewskich oraz otwarcie nowych przestrzeni ekspozycji Skarbca Koronnego – dodaje dr hab. Andrzej Betlej.

Zwiedzający zobaczą wielki namiot niebieski należący do trofeów króla Jana III Sobieskiego (1683). Bogato zdobione dzieło sztuki, przypominające pałac sułtański, wyróżnia się na tle obiektów tego rodzaju, rzadko spotykaną barwą tła (namioty tureckie są bowiem zwykle czerwone).  I tak istniały namioty-stajnie, namioty-kuchnie (z okienkami i wywietrznikami), namioty –magazyny żywności i sprzętu, namioty-sale audiencyjne, namioty paradne, reprezentacyjne dla wyższych dostojników. W ten sposób powstawało prawdziwe miasto armii tureckiej. Przed nami również mniejszy namiot czerwony, który ma znacznie skromniejszą dekorację płotów i dachu, odzwierciedla  warunki podróżowania oficerów średniego szczebla armii sułtańskiej. Trzeci z namiotów, ofiarowany przez prof. Karolinę Lanckorońską – zasłużoną donatorkę Wawelu, jest natomiast ważną pamiątką rodzinną. Zdobił kiedyś wnętrze pałacu w Rozdole i stanowi świadectwo skomplikowanej historii tego rodu. Ekspozycji namiotów tureckich towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy; w tym dywany i makaty.

 - Ta wystawa to prawdziwe święto - mówili Radiu Kraków jej twórcy: Magdalena Piwocka, Magdalena Ozga, kierownik działu tkanin na Wawelu i Jerzy Holc, kierownik pracowni konserwacji.

Pozostałe nominacje:

O tym, co i jak jemy, a także co kupujemy i jak nasze zachowania wpływają na otaczający nas świat, opowiada spektakl "Jedzonko", który zainaugurował sezon 2020/21 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Tematem przedstawienia na scenie MOS jest jedzenie, a czasem nawet "jedzonko". To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże? Scenariusz: Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły, reżyseruje Katarzyna Szyngiera.

W Teatrze Nowym premiera "Spektaklu dyplomowego, czyli kilku piosenek o przemocy w teatrze". Spektakl, dla którego punktem wyjścia jest rekonstrukcja pewnego koncertu, powstał w ramach 2. edycji Laboratorium Nowego Teatru. Przedstawienie zrealizował zespół złożony z reżyserki, dramaturga, operatora kamery, choreografa, aktorki i teatrolożki: Karolina Szczypek / Paweł Sablik / Andrzej Błażewicz / Magdalena Dębicka / Miguel / Nieto / Karol Osman / Ada Kurzawa / Tobiasz Berg / Annika Mikołajko / Maria Duda. "Robimy ten spektakl bo nikt inny go nie zrobił. Robimy ten spektakl bo nikt nie zrobi go za nas" – mówią młodzi artyści, uczestnicy projektu.

Spektakl „Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku” w reż. Mikołaja Grabowskiego na motywach korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta to pierwsza premiera  nowego sezonu w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. W tym spektaklu (wg. scenariusza Tadeusza Nyczka) zawiera się nie tylko historia miłosna, ale i społeczno-polityczna opowieść od roku 1956 do 1990. W przedstawieniu przewija się temat Nobla – sceniczna opowieść zaczyna się od telegramu, który Herbert z gratulacjami wysyła Szymborskiej, i kończy się tym samym telegramem. W rolach Poetów: Katarzyna Krzanowska i Jacek Romanowski.


Nasze nominacje:

"Sztuka Wschodu. Namioty tureckie", w Zamku Królewskim na Wawelu
„Jedzonko” Teatr im. Słowackiego, scena MOS
"Spektakl dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze", Teatr Nowy Proxima
 „Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku”, Narodowy Stary Teatr, Nowa Scena


jn/mat.prasowe