Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marki Radia Kraków za sierpień dla krakowskiego MCK i BWA w Tarnowie

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2019.09.02 16:43 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:09 )

Fot. dzięki uprzejmości MCK i BWA w Tarnowie

Głosujemy" Krzysztof Glondys (TVP), Łukasz Gazur (Dziennik Polski), Justyna Nowicka (RK)

Jury nie miało wątpliwości - nagrodziliśmy dwie świetnie przygotowane wystawy, które opowiadają ciekawe i często mało znane historie.

Ekspozycja zat. "Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności" w MCK gromadzi dzieła polskiej sztuki, ofiarowane w latach 60-tych do kolekcji macedońskiego muzeum. Dzieła twórców tej rangi, co Tadeusz Brzozowski,  Alfred Lenica, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, czy Henryk Stażewski, sąsiadują w muzeum z pracami takich twórców jak Pablo Picasso czy Aleksander Calder. - Chcemy przywrócić rangę tej kolekcji - mówi współautorka wystawy, dyrektorka MCK Agata Wąsowska- Pawlik.

W tarnowskim BWA „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów”, ekspozycja przygotowana z okazji 90. rocznicy sprowadzenia prochów Józefa Bema do Tarnowa. „Na Józefa Bema, Bema Józsefa i w jednej osobie Murad Paszę można patrzeć z wielu perspektyw. Co więcej, jego postać jest dobrym przykładem na to, jak przepisuje się historię dla celów politycznych. Życie bohaterów narodowych nie kończy się bowiem po ich śmierci” - piszą kuratorzy. Wychodząc od pośmiertnych losów Bema i powikłanych dziejów jego upamiętniania, zaproszeni artyści próbują przywołać ducha Bema, by jego szczątki mogły opowiedzieć kolejną wersję własnych losów.

Marka Radia Kraków: wystawa "Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności" w MCK

 

 

Marka Radia Kraków: wystawa „Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów” w tarnowskim BWA

Pozostałe nominacje:

Capella Cracoviensis przygotowała w czasie wakacji premierę opery "Dydona i Eneasz" Henry'ego Purcella. Reżyserką i choreografką spektaklu jest Natalia Iwaniec – tancerka, choreografka, pierwsza polska instruktorka techniki gaga. Gaga to język ruchowy stworzony przez Ohada Naharina, choreografa Batsheva Dance Company w Tel Avivie.   Krakowski spektakl "Dydony i Eneasza" jest muzyczną i ruchową opowieścią o miłości i przeznaczeniu. - Współczesna technika tworzy niezwykłą oprawę dla barokowej formy - podkreślała reżyserka.

"120 na 120"- to jubileuszowa wystawa Muzeum Krakowa. Instytucja świętuje jubileusz 120-lecia i zaprasza na niezwykły pokaz. Zobaczymy najciekawsze i najbardziej reprezentatywne muzealia z kolekcji muzeum, pozyskane w ciągu 120 lat jego istnienia. Muzeum powołane zostało 31 maja 1899 roku jako część Archiwum Aktów Dawnych w Krakowie. Gromadzi przede wszystkim cracoviana, a ważną pozycję w zbiorach stanowi XIX-wieczne malarstwo historyczne, dawne widoki Krakowa oraz portrety. Bogato reprezentowane są także fotografie, pamiątki cechowe, miejskie i patriotyczne, judaika, teatralia, militaria, rzemiosło, oraz szopki.

"Artyści polscy z kolekcji Bunkra Sztuki" - to sierpniowa wystawa w miejskiej galerii sztuki współczesnej. Kolekcja Bunkra liczy około 400 prac, z czego na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 70. W tym dzieła takich artystów jak m.in Jerzy Bereś, Jadwiga Sawicka, Wilhelm Sasnal czy Edward Dwurnik.


"Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności", Międzynarodowe Centrum Kultury, kuratorki Monika Rydiger, Agata Wąsowska
"Dydona i Eneasz" Henry'ego Purcella, Capella Cracoviensis na scenie Łaźni Nowej, reżyserka Natalia Iwaniec
"120 na 120", Muzeum Krakowa, Dom Pod Krzyżem, kuratorki Anna Bednarek, Irena Palca
"Artyści polscy z kolekcji Bunkra Sztuki", przygotowanie prezentacji Anna Lebensztejn
„Wiosna (lato, jesień, zima) Ludów”, BWA TArnów, Pałacyk Strzelecki, kuratorzy Krzysztof Gutfrański, Monika Weychert

 

jn/mat.prasowe

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię