Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Aż dwie Marki Radia Kraków za listopad!

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2017.12.05 13:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:54 )
Nagrodziliśmy ex aequo wystawę Stanisława Wyspiańskiego w Głównym Gmachu MNK oraz projekt "Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza" w Cracovii.

Jury Marki Radia Kraków wyjątkowo zdecydowało się przyznać za listopad aż dwa wyróżnienia. Zdaniem Agnieszki Sabor, publicystki Tygodnika Powszechnego, zarówno wystawa Wyspiańskiego, jak i projekt poświęcony Crcaovii i jej twórcy zasługują na uznanie. 

W tym roku mija 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego. W Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można monograficzną wystawę zat. „Wyspiański”. Kuratorzy pokazują na niej Wyspiańskiego jako artystę totalnego: malarza, rysownika, grafika i designera, dramaturga i poetę, scenografa i reformatora teatru. A przy tym człowieka związanego z Krakowem, który czerpał z tego miasta natchnienie i odbił na nim swoje piętno. Na wystawie „Wyspiański” w Gmachu Głównym MNK oglądać można ponad 500 obiektów – od prac znanych ze szkolnych podręczników, po projekty prezentowane po raz pierwszy.

 

Wyspiański w Muzeum Narodowym
Hotel Cracovia na archiwalnych zdjęciach

"ODWILŻ 56 – CRACOVIA 65. WYSTAWA ARCHITEKTURY WITOLDA CĘCKIEWICZA" - ekspozycja w dawnym hotelu Cracovia to opowieść o powojennej architekturze, ukazanej na politycznym i społecznym tle. Główną osią pokazu będą dokonania Cęckiewicza – jednego z najważniejszych architektów polskiego powojennego modernizmu, twórcy Cracovii. A kontekstem jest tytułowa odwiliż - tłumaczy Dorota Leśniak-Rychlak, z Instytutu Architektury, który przygotował wystawę.  

 

„Zbigniew Gostomski – Powroty” - to nowa wystawa w krakowskiej Cricotece. Pierwsza wystawa po śmierci artysty w lipcu tego roku, i ostatnia w całości przez niego zaplanowana. Zbigniew Gostomski – to malarz, twórca artystycznych eksperymentów, fotografik, profesor ASP w Warszawie, uczestnik i twórca happeningów, aktor teatru Tadeusza Kantora Cricot 2, współzałożyciel Galerii Foksal.

Do repertuaru Teatru im. Słowackiego wszedł kolejny tekst Stanislawa Wyspiańskiego, nieformalnego patrona sceny.
Paweł Świątek sięga po „Bolesława Śmiałego”, dramat z 1903 roku, do którego Wyspiański stworzył legendarną scenografię. Kontrowersyjny władca, syn Kazimierza Odnowiciela, tron książęcy objął w 1058 roku. Panował ponad 20 lat. Okres ten pozostawał w cieniu trzech ważnych wydarzeń: koronacji, konfliktu z biskupem krakowskim oraz wygnania Bolesława.

W Teatrze Nowym w Krakowie premiera sztuki na podstawie tekstu chorwackiej pisarki Vedrany Rudan "Murzyni we Florencji"
Iwona Kempa, uważana za „specjalistkę od duszy ludzkiej”, po raz pierwszy reżyseruje na Krakowskiej 41. Na scenę Teatru Nowego przygotowała adaptację tekstu skandalizującej chorwackiej pisarki, Vedrany Rudan. „Murzyni” to tragikomiczna opowieść o rodzinie, w której wszelkie relacje uległy rozpadowi, a wojna doprowadziła do pogłębienia jej problemów i traum. Historia opowiedziana z niecodziennej perspektywy – dwóch płodów w brzuchu matki  – stawia pytania o tożsamość w kraju rozbitym wojną bałkańską.

jn

 

Nasze nominacje:

- "Wyspiański" - Główny Gmach Muzeum Narodowego w Krakowie
- "Odwilż" - Cracovia, Instytut Architektury
- "Gostomski" - Cricoteka
- "Bolesław Śmiały", reżyseria Paweł Świątek, MOS, scena Teatru im. Słowackiego
-  "Murzyni we Florencji", reż. Iwona Kempa, Teatr Nowy

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię