Jurorzy Marki RK nie mieli wątpliwości - wydarzeniem wiosny jest z pewnością premiera spektaklu Krystiana Lupy "Maciej Korbowa i Bellatrix" w Łaźni Nowej. Guru współczesnego polskiego teatru podjął się próby rekonstrukcji spektaklu dyplomowego krakowskiej PWST z 1993 roku, a po raz pierwszy zrealizował ten tekst Witkacego w 1986 roku w teatrze w Jeleniej Górze. "Maciej Korbowa i Bellatrix" Witkacego, to historia artystycznej wspólnoty, dotkliwie odczuwającej znużenie i rozczarowanie dotychczasową przygodą w sztuce. O wspólnocie, a raczej o jej braku, o nadziejach i o rozczarowaniach związanych ze sztuką opowiada w Łaźni Nowej ten wyjątkowy spektakl. Lupa w doskonałej formie.

Do nagrody nominowaliśmy także:

Cricoteka rozpoczęła obchody setnej rocznicy urodzin swego patrona. Z tej okazji znawca historii Grupy Krakowskiej Józef Chrobak (we współpracy z Justyną Michalik) przygotował wspólną wystawę Marii Stangret i Tadeusza Kantora. Wystawa, jak zwykle w Cricotece, świetnie udokumentowana, sprawi przyjemność tym fanom teatru Cricot 2, którzy sporo już o nim wiedzą. Zobaczyć można nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce obiekty Kantora z zagranicznych spektakli, czy aranżację przestrzeni wykorzystanej przez Kantora na planie filmowym "Säcke, Schrank und Schirm”/”Worki, szafa i parasol” (1969) w reżyserii Dietricha Mahlowa. Głównym wątkiem wystawy miała być jednak współpraca dwojga artystów - odrębnych, ale nieustająco insirujących się twórców. Przyznam, że ten temat wybrzmiał dla mnie słabo: wystawę przytłaczają kompozycje Kantora, te rozpoznawalne i te mniej oczywiste, postać Marii Stangret - ciekawej, konceptualnej malarki zdecydowanie schodzi w cień. Wielka szkoda.  

Cieszy niesłabnąca energia krakowskiego weekendu galerii KRAKERS. Na liście w tym roku prawie 30 miejsc, w tym – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Galeria Bunkier Sztuki i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Ale także miejsca, które otwierają się tylko na weekend, małe galerie w piwnicach, prywatnych mieszkaniach, w udostępnionych niedawno apartamentowcach. Cześć wystaw znakomita, jak choćby "Królów jest bez liku" w galerii FAIT.

Zadaniem Krakersa jest zwrócenie uwagi na funkcjonowanie w Krakowie niezależnej sztuki współczesnej - to fajna promocja samych galerii, ale także artysów będących poza głównym nurtem. A to wszystko w atmosferze święta i lekkiej partyzantki, długich spacerów po mieście od galerii do galerii i odkryć - wcale nie zawsze pełnych zachwytu.

 

W Teatrze im. Słowackiego świetny "Pinokio" w reżyserii Jarosława Kiliana. "Czarnoksiężnik z krainy Oz" - poprzednia realizacja tego reżysera na scenie przy placu św. Ducha była ogromnym sukcesem, i inscenizacja włoskiej arcypowieści ma szansę ten sukces powtórzyć. Kilian umiejętnie stosuje w teatrze złotą zasadę teatru familijnego - przedstawienia repertuarowo adresowane do dzieci wyposaża w wieloznaczny gatunek humoru, zrozumiały dla najmłodszych, ale zawierający specjalne znaczenia także dla dorosłych. Zabieg doskonale znany z kinowego "Shreka". A do tego muzyka Grzegorza Turnaua, fantastyczne tempo, lekkość i potoczystość tej opowieści, nie wolnej jednak od dość natrętnego morału. No i strona wizualna przedstawienia, która naprawdę cieszy oko: wnętrze brzucha wieloryba, genialna scena tresury osła ( niezawodny Krzysztof Jędrysek w roli dyrektora cyrku), piękne sekwencje teatrzeyku dell'arte - miło popatrzeć na teatr, który składa się z udawania i w niczym nie przypomina otaczającej nas rzeczywistości.

A na koniec być może "czarny koń" naszych wtorkowych obrad. "Kwestia techniki" to skromne widowisko przygotowane na Nowej Scenie Starego Teatru przez Michała Buszewicza z udziałem maszynistów sceny. Maszyniści od lat nie są w teatrze "niewidzialni", precyzyjni i dyskretni współtworzą na scenie wiele ważnych przedstawień. Tym razem dają widowni prawdziwe show, w którym fizyczna praca w kulisach staje się tematem uroczej ballady. Rzecz jest o powstawaniu teatru, o zmaganiu się z jego materialnością. Prawdziwa lekcja teatru, wyrafinowany humor i pasja.  

jn

 

Nasze nominacje:

- wystawa Marii Stangret i Tadeusza Kantora w Cricotece - inauguracja obchodów 100. lecia urodzin Kantora
- Cracow Gallery Weekend Krakers
- "Maciej Korbowa i Bellatrix" - Łaźnia Nowa
- "Pinokio" Teatr im. Słowackiego

-"Kwestia techniki" w Starym Teatrze