Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za kwiecień dla wystawy "Zsolnay. Węgierska secesja"

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2017.05.08 13:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:49 )
W MCK podziwiać możemy ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay w Peczu.

"Zsolnay. Węgierska secesja"

Ceramika z manufaktury Zsolnay, węgierska secesja

Po raz kolejny MCK odkrywa przed polską  publicznością znakomitą sztukę środkowej Europy.  Do 2 lipca 2017 roku będziemy mogli podziwiać ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay w Peczu, która jest jednym z symboli węgierskiej secesji. Różnorodność wzorów i innowacyjność technologii sprawiły, że fabryka Zsolnay znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami na przykład Tiffany’ego. Ciesząca się międzynarodową renomą manufaktura Zsolnay zdobywała liczne nagrody na wystawach światowych (m.in. w Wiedniu w 1873 r. i Paryżu w 1878 r., 1900).Ważny obszar aktywności manufaktury Zsolnay – obok ceramiki dekoracyjnej i użytkowej stanowiła produkcja elementów wykorzystywanych w dekoracji architektonicznej licznych budynków na terenie dawnej monarchii austro-węgierskiej – wielobarwne okładziny zdobiły dachy, fasady i wnętrza gmachów publicznych, świątyń i budynków mieszkalnych.

Czas na podsumowanie nurtu eksperymentalnego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. To jeden z najbardziej spektakularnych gestów w repertuarze Teatru im. Słowackiego: propozycja radykalna, pełna zaskoczeń, wprowadzająca nascenę MOS nowe języki - choreografki Dominiki Knapik, reżyserki i autorki instalacji Magdy Szpecht, kompozytora Wojtka Blechacza, wreszcie reżyserki Małgorzaty Warsickiej, pracującej w duecie z kompozytorem Karolem Nepelskim. Co łączy te spektakle, co jest ich słabością, co siłą?

Wśród spektakli m.in "Dom Dźwięku - performatywna instalacja z muzyką Wojtka Blecharza. To, jak mówił artysta, "miejsce spotkania, wspólnego spędzenia czasu, w którym widzowie wraz z aktorami aktywnie współtworzyć będą dźwięki".

Kolejnym projektem był seans zat. „Szklane paciorki.Gra.Rozpoznanie.” Inspiracją dla twórców była „Gra szklanych paciorków”, słynna powieść Hermanna Hessego. Zawarte w niej pytania były punktem wyjścia do autorskiego scenariusza Przemysława Pilarskiego, z nich zrodziła się muzyka Karola Nepelskiego – czyli dwa główne filary reżyserowanego przez Małgorzatę Warsicką spektaklu. Hesse pisał swoją „Grę” w okresie szalejącego po Niemczech i Europie nazizmu, chroniąc się w neutralnej Szwajcarii. Co wynika z tej lekcji dla współczesnego widza?

Aż dwie premiery pokazała w kwietniu w Krakowie Magda Szpecht - jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia, jej "Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy" został uznany przez międzynarodowe jury festiwalu Boska Komedia za najlepszy spektakl młodych twórców. Na scenie MOS - niezbyt udane "Zobowiązania zaczynają się w snach", a w Łaźni Nowej "Ostatnie zwierzęta" - ekologiczne, oniryczne, z kosmiczną perspektywą.

"Sztuka w sztuce" to nowa wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Artyści od wieków sięgają po prace innych artystów. Zobaczymy tu dzieła blisko 60 twórców, którzy wchodzą w różnorodne relacje z dziełami swoich poprzedników. Najczęstsza strategia to gra znaczeniowa, pełna erudycyjnych odniesień, ale także formalnych zabaw. Na wystawie w Muzeum Mocak zobaczymy prace takich artystów jak m.in Aneta Grzeszykowska, Wlastimil Hofman, Ewa Juszkiewicz, Jerzy Kosałka, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Robert Kuśmirowski, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, czy Grzegorz Sztwiertnia.


 

Wystawa "Sztuka w sztuce" w MOCAK-u

"Andrzej Strumiłło. Azja" - to wystawa w Muzeum Manggha. Ekspozycja koncentruje się na wschodnich wątkach w twórczości tego cenionego artysty. Strumiłło jest malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, ilustratorem książek, scenografem, autorem książek o przyrodzie, poetą i podróżnikiem. Urodził się w 1927 roku w Wilnie. Studiował najpierw w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod okiem m.in. Eugeniusza Eibischa i Adama Marczyńskiego. Artysta zadebiutował w 1954 r. w Pekinie na wystawie w ramach wymiany kulturalnej. Ogromny wpływ na jego twórczość miały nie tylko doświadczenia awangardy, ale i podróże po krajach azjatyckich, Europie i Stanach Zjednoczonych.

 

Nasze nominacje:

- "Zsolnay. Węgierska secesja" w MCK, kuratorka Natalia Żak

- scena eksperymentalna w MOS: "Gra szklanych paciorków" (reż. Małgorzata Warsicka), "Dom dźwięku" (instalacja dźwiękowa - muzyka Wojciech Blecharz), In Dreams Begin Responsibilities [zobowiązania rozpoczynają się w snach] reż. Magda Szpecht

- "Ostatnie zwierzęta" w Łaźni Nowej reż. Magda Szpecht

- "Sztuka w sztuce" - Muzeum MOCAK, kuratorki Maria Anna Potocka, Delfina Jałowik, Monika Kozioł

- "Andrzej Strumiłło. Azja" - Muzeum Manggha

 


jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 15:05

    "Akcja Sznurek", czyli na ratunek krakowskim gołębiom

  • 14:30

    Uwaga! 1 i 3 maja za parkowanie na Obszarze Płatnego Parkowania trzeba normalnie zapłacić

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię