Książka miesiąca wybrana!  Jury w składzie Paulina Małochleb, Anna Marchewka i Małgorzata I. Niemczyńska zadecydowało: to wznowiony właśnie w Znaku zbiór tekstów rosyjskiego noblisty.


Josif Brodski , "Pochwała nudy", przekład Michał Kłobukowski, Anna Kołyszko, (Znak)

Zbiór tekstów wiecznego buntownika. To wznowienie legendarnego tomu, uważanego za duchowy testament rosyjskiego noblisty. W Znaku eseje ukazują się z okazji 20-lecia śmierci autora. Poeta pokazuje nam tu swój talent obserwatora aktualnych wydarzeń, dociekliwego, niepozbawionego poczucia humoru błyskotliwego  komentatora rzeczywistości. Jego rozważania o ludzkich skłonnościach, ułomnościach, o społecznych zderzeniach, kulturalnych i religijnych konfliktach zupełne nie straciły na aktualności.

Uderza u Brodskiego  umiejetność połączenia skrajnych problemów, przeciwstawnych postaw, zupenie różnych typów literatury i wyciągniecie z tego fantastycznych wniosków. Paulina Małochleb

Brodski pisze, że w dziedzinie kultury to nie popyt kształtuje podaż, ale odwrotnie i chciałabym, żeby o tym wszyscy pamiętali. Anna Marchewka

Brodski jest w tych tekstach bardzo ludzki, potrafi się poslugiwać umiejętnościami typowo reporterskimi i dzieki temu staje sią nam bardzo bliski. Małgorzata I. Niemczyńska.

 

Pozostałe nominowane tytuły:

 

Ryszard Koziołek, "Dobrze się myśli literaturą" (Czarne)

Zbiór esejów profesora literaturoznawcy i krytyka publikowanych w ostatnich latach w różnych miejscach. To często bardzo osobiste i subiektywne opowieści o  książkach - kamieniach milowych polskiego czytelnika. Jest tu miejsce na Lalkę Prusa, Quo vadis i W pustyni i w puszczy Sienkiewicza czy opowieść o  miejscu Józefa Ignacego Kraszewskiego w historii literatury. Równie ciekawe są rozważania na temat prozy Stasiuka, Karpowicza czy Pilcha. W esejach profesor Koziołek zajmuje się nie tylko analizą tekstów, ale też życiorysami twórców, wykazując po raz kolejny jak ważne są one przy poznawaniu tekstów. Wszystkie eseje poprzedzone są wstępem, w którym wybitny znawca literatury nie pozostawia złudzeń: jesteśmy skazani na literaturę, czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.

Steve Sem-Sandberg, "Wybrańcy" , przekład Paulina Rosińska, (Wydawnictwo Literackie)

Szwedzki autor znany również w Polsce ze swojej głośnej książki-dokumentu "Biedni ludzie z miasta Łodzi" powraca z równie wstrząsającą historią także osadzoną w latach drugiej wojny światowej. Tym razem Sandberg opisuje losy dzieci odsyłanych do zamkniętego szpitala psychiatrycznego Spiegelgrund  w Austrii. Już przed wojną trafiały tam zarówno ciężko chore dzieci, jak i takie, z którymi po prostu nie radził sobie świat dorosłych albo dzieci z patologicznych rodzin. Kiedy nazizm dał przyzwolenie na medyczne eksperymenty o tych dzieciach zapomniał świat. Były uśmiercane i eliminowane ze społeczeństwa przez morderców w białych kitlach. Książka Sandberga to fabularyzowany, wstrząsający dokument tamtego miejsca i tamtych czasów.